Doradca zwiększa szansę na pozyskanie funduszy

Adam Brzozowski
opublikowano: 31-03-2004, 00:00

Przygotowanie wniosku o dotację z UE wymaga konsultacji ze specjalistami. Firmy doradcze liczą na wzrost liczby zamowień.

Przygotowywaniem wniosków o dofinansowanie projektów z funduszy Unii Europejskiej powinni zajmować się doświadczeni specjaliści. Firmy mają wówczas do wyboru zatrudnienie eksperta lub skorzystanie z usług firm konsultingowych. Zdaniem Mai Koźmińskiej z PricewaterhouseCoopers, doradztwo może okazać się tańsze i wygodniejsze niż organizacja nowego stanowiska w przedsiębiorstwie.

— Przygotowując duży projekt, najlepiej korzystać z usług największych spółek doradczych, które mają doświadczenie w przygotowywaniu wniosków. Beneficjenci z sektora małych i średnich firm mogą z kolei poszukać pomocy wśród doradców lokalnych — przekonuje Maja Koźmińska.

Dopasowywać do programu

Doradztwo przy ubieganiu się o dofinansowanie projektów z funduszy strukturalnych na obecnym etapie akcesji dotyczy przekładania pomysłów przedsiębiorców na formalne wnioski o przyznanie środków.

Pomoc w pozyskaniu funduszy składa się z trzech etapów. Pierwszy to analiza możliwych źródeł dofinansowania przedsięwzięcia. Doradca i przedsiębiorca rozpatrują, w który program dany projekt najlepiej się wpisuje oraz jakie są warunki i szanse uzyskania wsparcia. Zdarza się, że firma podejmuje decyzję o podziale projektu na dwa mniejsze i o przygotowaniu osobnych wniosków.

— W drugim etapie doradca pomaga przygotować wniosek, także z załącznikami, np. z biznesplanem. Konsultant może go opracowywać, jednak nie pisze wniosku za klienta, a jedynie udziela porad, które elementy należy uwypuklić i co warto dodać — mówi Agnieszka Kaźmierczak, dyrektor ds. UE w firmie Deloitte.

Dobrze przygotowany wniosek i biznesplan muszą zawierać argumenty, które wykażą, że realizacja projektu nie tylko jest uzasadniona ekonomicznie dla przedsiębiorstwa, ale także przyczyni się do rozwoju społeczno-ekonomicznego regionu — głównego celu funduszy strukturalnych.

Na tym etapie trzeba także zaplanować projekt od strony finansowej. Między innymi ustala się źródła wkładu własnego i ustala terminy refundacji poniesionych nakładów z funduszy wspólnotowych.

— Trzeci etap następuje po złożeniu wniosku przez klienta. Rola doradcy polega wówczas na pomocy w uzupełnieniach lub odpowiedzi na pytania stawiane przez jednostkę przyznającą dotację — tłumaczy Agnieszka Kaźmierczak.

W trakcie realizacji projektów finansowanych z funduszy strukturalnych, firmy doradcze będą wspierać zarządzanie projektem.

— Rolą konsultanta będzie odpowiednia organizacja projektu i procedur kontrolnych. Każda faktura musi być dokładnie sprawdzana w zakresie wykonanych usług, ponieważ w razie stwierdzenia jakichkolwiek nieuzasadnionych wydatków, przedsiębiorstwo nie otrzyma refundacji nakładów — tłumaczy Agnieszka Kaźmierczak.

Niejasna legislacja

Rynek usług konsultingowych staje się przyszłościowy na skutek niejasnej legislacji, uchwalonej w ostatnich miesiącach. Aby krajowe ośrodki przyznające wsparcie mogły rozporządzać funduszami, dokumenty muszą być zatwierdzone, zaraz po akcesji, w Komisji Europejskiej.

— Przepisy i szczegółowe kryteria są stale modyfikowane, co wymaga elastyczności przy sporządzaniu wniosków. Na razie przedsiębiorcom pozostaje monitorowanie zmian w dokumentach i bieżące korygowanie wniosków, co dodatkowo komplikuje cały proces — uważa Agnieszka Kaźmierczak.

Wśród przepisów najbardziej kontrowersyjne wydaje się wprowadzenie boczną furtką, przez jeden z dokumentów rządowych, zapisu rozszerzającego dopiero przyjęte prawo zamówień publicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Brzozowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Doradca zwiększa szansę na pozyskanie funduszy