Doradztwo finansowe, czyli od lokat po whisky

Jacek Iskra
opublikowano: 21-10-2011, 00:00

Pośrednicy finansowi to nie tylko lokaty i fundusze. Coraz częściej oferują klientom własne produkty, w tym inwestycje w sztukę, whisky, grunty rolne…

Gdy popatrzy się na spadające indeksy giełdowe i coraz to niższe wyceny jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, wydawać by się mogło, że firmy, które zajmują się pośrednictwem finansowym, nie mają łatwego życia.

Wbrew pozorom pośrednicy mają się całkiem dobrze — w pierwszych sześciu miesiącach roku polscy klienci za pośrednictwem firm doradztwa finansowego zainwestowali blisko 4 mld zł.

— W sytuacji, jaką mamy na rynkach, przeważają inwestycje w lokaty bankowe. Nie brakuje jednak klientów, którzy wybierają bardziej skomplikowane struktury inwestycyjne — zauważa Krzysztof Sokalski, członek zarządu Open Finance, największej firmy doradztwa finansowego w kraju.

Inwestycje coraz bardziej alternatywne

Rzeczywiście, by przyciągnąć klientów nie wystarczy oferta lokat bankowych czy tradycyjnych funduszy inwestycyjnych. Dlatego doradcy finansowi wymyślają wyrafinowane produkty finansowe.

— Oferujemy własne produkty — przede wszystkim inwestycje w wino, grunty rolne oraz produkty strukturyzowane. W efekcie nie musimy udowadniać, że warto coś kupić u nas, a nie bezpośredniow banku czy TFI. To my jesteśmy dostawcą produktów, oferowanych bezpośrednio (przez internet) oraz przez sieć około 350 firm doradztwa finansowego. Skupiamy się na takich klasach aktywów, które są unikalne.

Przykładem jest wine banking. Jesteśmy jedyną firmą w Polsce, która oferuje inwestycje w wino na istotną skalę — mamy w nim już ponad 100 mln zł aktywów klientów — chwali się Maciej Kossowski, prezes firmy Wealth Solutions. Jak zauważa, istnieje co prawda fundusz zamknięty, który z założenia inwestuje w wino, ale jego wyniki są totalnie oderwane od tego, co dzieje się na tym rynku — niskie aktywa, wysokie koszty stałe sprawiają, że opakowanie wina w fundusz odbiera cały sens tej inwestycji.

— Nasza oferta uzupełnia to, co oferują pośrednicy finansowi. Wielu klientów już wielokrotnie słyszało np. o produktach typu unit-lined czy funduszach inwestycyjnych od pośredników/doradców finansowych. Ich już to nie interesuje. Szukają innych rozwiązań. W obecnej sytuacji chodzi często o rozwiązania alternatywne, niezwiązane z rynkiem finansowym — wypełniamy tę lukę na polskim rynku swoją ofertą — dodaje Kossowski. Wealth Solutions oprócz inwestowania w wina, szczyci się także m.in. budowaniem portfela z kolekcjonerskich butelek whisky single malt.

W stronę specjalizacji i z licencją

Dla większość firm doradztwa finansowego równie ważne jak dystrybucja produktówinwestycyjnych jest sprzedaż (a raczej pośrednictwo) kredytów, głównie hipotecznych. Model ten jednak powoli się zmienia i część firm nastawia się głównie na kredyty, a niektóre (a właściwie to jak do tej pory jedna), które zajmują się wyłącznie inwestycjami.

— Jesteśmy jedynym tego typu podmiotem w pełni skoncentrowanym na działalności inwestycyjnej. Nie zajmujemy się sprzedażą kredytów, ale jesteśmy skoncentrowani jedynie na produktach rynku kapitałowego. Podstawową przewagą Xelion jest zgromadzenie w ofercie wielu produktów najlepszych, konkurencyjnych firm, przez co nasi doradcy nie są ograniczeni do rozwiązań jednego TFI — mówi Adam Niewiński, prezes Xelion. Doradcy finansowi. Nowością na naszym rynku jest też fakt uzyskania pierwszej licencji na działalność maklerską przez doradcę finansowego.

— Fakt uzyskania przez Xelion zezwolenia KNF na rozpoczęcie działalności maklerskiej sprawia, że już od początku przyszłego roku zaoferujemy klientom nowe możliwości inwestycyjne — z uwzględnieniem produktów finansowych dostępnych na GPW. Z momentem wdrożenia usług działalności maklerskiej Xelion będzie pierwszym i jedynym na rynku tego typu podmiotem oferującym tak kompleksowe usługi doradztwa w zakresie zarządzania majątkiem — dodaje Niewiński.

Doradztwo nie pośrednictwo

Jedną z głównych wad podnoszonych przez klientów korzystających z usług firm doradztwa finansowego jest fakt, że zamiast prawdziwych doradców częściej mają do czynienia ze sprzedawcami, którzy chcą im sprzedać jak najwięcej produktów, a nie pomagają w zbudowaniu optymalnego portfela inwestycyjnego. Jednak jak zapewniają same firmy, ta sytuacja ulega stałym zmianom.

— W przypadku Xeliona niepodważalną zaletą jest posiadanie przez klienta osobistego doradcy, który dysponuje nie tylko długoletnim doświadczeniem i znajomością oferty, ale doskonale zna sytuację finansową, cele i oczekiwania klienta. Należy również podkreślić, w obecnej chwili dysponujemy największą na polskim rynku liczbą profesjonalnych doradców z certyfikatem European Financial Advisor (z ogólnej liczby 150 posiadaczy certyfikatu EFA, 73 to doradcy Xelion) — zapewnia Niwiński.

950 mld zł To wartość oszczędności Polaków na koniec czerwca tego roku.

472 mld zł Tyle wynosiły oszczędności krajowych gospodarstw domowych na koniec 2005 roku.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Iskra

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu