Chińscy dostawcy Apple’a prawdopodobnie przeniosą swoje zdolności produkcyjne z Państwa Środka szybciej niż zakładano, jak zdradził producent AirPodów, GoerTek. Podwykonawcy obawiają się eskalacji napięć na linii Pekin-Waszyngton - przekazał we wtorek Bloomberg.
Chiny produkują obecnie większość gadżetów technologicznych w skali całego świata - od iPhone’ów po Playstation. Teraz część firm chce w świetle napiętej sytuacji geopolitycznej wycofać się z kraju. GoerTek, robiący słuchawki AirPods dla Apple’a, zainwestował 280 mln USD w nowy zakład produkcyjny w Wietnamie Rozważa również poszerzenie swojej działalności o Indie, jak poinformował wiceprezes Kazuyoshi Yoshinaga.
Klienci chcą szybkiego wycofania z Chin
Amerykańskie firmy technologiczne wywierają nacisk na swoich producentów w Chinach, w tym na GoerTek, żeby wybierali alternatywne lokalizacje. “Od zeszłego tygodnia niemal codziennie odwiedza nas któryś z naszych klientów i pyta o to, kiedy się przeniesiemy” - przyznał Yoshinaga.
Przenosiny może planować 9 z 10 dostawców Apple’a
Apple nie ogłosił publicznie, czy planuje dywersyfikację swojej działalności poza Chinami, co oznaczałoby reorganizację modelu, który został wprowadzony przez Tima Cooka jeszcze w czasach, gdy szefem firmy był Steve Jobs. Główni podwykonawcy giganta to Foxconn Technology Group i GoerTek.
Nieoficjalnie mówi się, że dziewięciu z dziesięciu najważniejszych dostawców Apple’a może planować przenosiny do krajów takich, jak Indie, ujawnił Bloomberg.
Przeniesienie z Chin nawet 10 proc. mocy produkcyjnych Apple’a może zająć osiem lat, wynika z szacunków agencji informacyjnej.
Wietnam kuszącą alternatywą
Atrakcyjną lokalizacją zastępczą jest Wietnam ze względu na bliskość Chin, sieć portów, młodą wykształconą siłę roboczą i względną stabilność polityczną. Apple prawdopodobnie zamierza utworzyć tam swoje centrum produkcyjne AirPodów, iPadów i MacBooków.
Napięcia między USA a Chinami rozpoczęły się od wojny handlowej i zostały pogłębione, kiedy wprowadzono zakazy wymiany chipów i kapitału. Zależność świata od azjatyckiego mocarstwa uwypukliła się w trakcie pandemii, kiedy drakońskie restrykcje “Covid Zero” w Państwie Środka poważnie zakłóciły łańcuch dostaw w przemyśle technologicznym.
Podpis: skib/, Bloomberg