Czytasz dzięki

Dow Jones może spaść o ponad 800 pkt. na otwarciu

opublikowano: 24-02-2020, 12:06
aktualizacja: 24-02-2020, 12:15

Kontrakty na główne indeksy amerykańskich rynków akcji sygnalizują możliwość dużych spadków przynajmniej na początku handlu.

O 12:00 czasu polskiego kontrakt na średnią przemysłową Dow Jones sygnalizował spadek indeksu blue chipów o 802 pkt. na otwarciu. Kontrakty na S&P 500 i Nasdaq 100 traciły po ok. 3 proc. W handlu przedsesyjnym taniały o ok. 4 proc. akcje linii lotniczych American i Delta. Inwestorzy pozbywali się także m.in. papierów producentów chipów. O ponad 6 proc. taniały akcje Nvidii, a o 3,4 proc. Intela. Akcje AMD sprzedawano o ponad 7 proc. taniej niż w piątek. To wyraz obaw inwestorów nasilenia się epidemii koronawirusa wywołanych doniesieniami o gwałtownym wzroście liczby zachorowań w Korei Południowej i Włoszech.

Bloomberg

- Uważam obecnie, że rynki akcji, globalne rynki akcji, muszą skorygować ceny aby uwzględniały dramatyczne skutki gospodarcze, które to wszystko będzie miało – powiedział w CNBC Jonathan Pain, autor The Pain Report. – Uważam, że ta korekta cen właśnie się zaczęła i moim zdaniem w ciągu miesiąca wyniesie około 20-25 proc. – dodał.  

W minionych dniach wielu ekonomistów prognozowało, że po pokonaniu epidemii odbicie gospodarki Chin będzie miało kształt litery V.

- Nie widzę w alfabecie litery, która adekwatnie oddawałaby profil szoku gospodarczego, który zaczynamy dostrzegać – powiedział Pain. – Oczywiście dojdzie do odbicia w pewnym momencie, jednak nie wiemy kiedy on nastąpi – dodał.

Obawy dotyczące nasilenia się epidemii koronawirusa spowodowały dużą przecenę w piątek na amerykańskich rynkach akcji. Dow Jones tracił na zamknięciu ponad 200 pkt. i pierwszy raz od 4 lutego kończył sesję wartością poniżej 29 tys. pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane