Czytasz dzięki

Draghi: odbudowa Europy po pandemii jak po II wojnie światowej

opublikowano: 18-08-2020, 13:09

Były szef EBC Mario Draghi powiedział, że obecnie należy inspirować się tymi, którzy odbudowywali świat, Europę i Włochy po II wojnie światowej, informuje Reuters.

Podczas wykładu w Rimini Draghii podkreślał, że skutkiem pandemii może być destrukcja ludzkiego kapitału na skalę nie widzianą od ostatniej wojny światowej. Dlatego odbudowa powinna koncentrować się na ludziach młodych, którzy będą musieli spłacić bezprecedensowej wielkości dług narosły w tym roku. Ponadto, pomimo dokonanych zmian Europa musi zadeklarować dalszą wierność jej kluczowym zasadom, jak multilateralizm i globalną rządy prawa. Nawet jeśli potęgi, jak USA i Chiny, podważają te zasady, podkreślił Draghi.

Mario Draghi
Zobacz więcej

Mario Draghi fot. Bloomberg

Były szef Europejskiego Banku Centralnego (EBC) zwrócił uwagę, że niskie stopy procentowe nie powodują automatycznie iż dług będzie łatwy do udźwignięcia. Zaznaczył, że fundusze muszą być wykorzystywane do finansowania produktywnych celów, w tym inwestycji w kapitał ludzki, infrastrukturę czy badania.

Draghi podkreślił, że jest jeden sektor, który ma krytyczne znaczenie dla wzrostu i wszystkich potrzebnych przemian. W którym długoterminowa wizja musi być połączona z natychmiastowymi działaniami.

- To edukacja, a bardziej ogólnie, inwestowanie w młodych ludzi – powiedział były szef EBC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane