Duński rząd chce ograniczyć wydatki

opublikowano: 30-08-2018, 11:25

Duński rząd planuje ograniczyć wydatki w przyszłym roku, aby zapobiec przegrzaniu gospodarki, która już notuje wąskie gardło na rynku pracy.

Przedstawiony projekt budżetu na 2019 r. wskazuje praktycznie brak wzrostu wydatków w porównaniu z bieżącym rokiem. Według szacunków tamtejszego ministerstwa finansów, budżet będzie miał negatywny wpływ na PKB Danii na poziomie około 0,2 punktu procentowego. To dwukrotnie większy negatywny wpływ w porównaniu do tegorocznego budżetu.

Reformy muszą nadal utrzymywać wzrost - powiedział minister finansów Kristian Jensen, dodając, że rząd będzie usiłował zachować równowagę między utrzymaniem wzrostu gospodarczego i upewnieniem się, że Duńczycy "skorzystają z dobrych czasów".

To wymaga dyscypliny i przeglądu budżetu – wyjaśnił oficjel.

Ekonomiści ostrzegli przed ekspansywnym budżetem po tym, jak Jensen przyrzekł odejść od rządowego celu zerowego wzrostu wydatków w sektorze publicznym z powodu większego popytu na usługi opieki zdrowotnej, obronę i policję.

Rząd duński obniżył również prognozę wzrostu gospodarczego na 2018 r., ale podniósł ją na 2019 r. Ministerstwo gospodarki oczekuje obecnie wzrostu PKB o 1,8 proc. w 2018 r., w porównaniu z majową prognozą na poziomie 1,9 proc. W przyszłym roku PKB również ma wzrosnąć o 1,8 proc. Wcześniej zakładano dynamikę PKB rzędu 1,7 proc. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy