Dziesięć krajów UE nie chce zaproponowanej reformy cukru

opublikowano: 22-11-2004, 21:32

Dziesięć krajów unijnych zaapelowało w liście do komisarz ds. rolnictwa Marianne Fisher Boel o modyfikację zaproponowanej reformy sektora cukru. Pod apelem podpisały się Grecja, Hiszpania, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Węgry, Portugalia, Słowenia i Finlandia.

Sygnatariusze listu uważają, że zaproponowana przez Komisję reforma może mieć "niszczący wpływ na gospodarstwa i zakłady funkcjonujące w sektorze cukru", a jej konsekwencją może być przede wszystkim koncentracja produkcji buraków cukrowych oraz cukru w kilku państwach członkowskich.

Dziesięć państw postuluje, by wprowadzić import cukru z państw trzecich w taki sposób, by dało się przewidzieć jego wielkość. Chce też, by redukcja cen była mniejsza niż proponuje Komisja i by następowała "bardziej stopniowo".

Ostatni postulat listu, który wśród dziennikarzy zyskał miano "listu dziesięciu", to takie zredukowanie kwot cukru, które dotknęłoby najbardziej eksporterów netto tego produktu w Unii.

Justyna Wojteczek

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Dziesięć krajów UE nie chce zaproponowanej reformy cukru