Ekonomiści: EBC w czwartek zaskoczy inwestorów (WYKRES DNIA)

Działania, jakie podejmie szef EBC Mario Draghi, wystarczą, by wyrwać strefę euro z objęć deflacji, prognozują tuż przed marcowym posiedzeniem instytucji ekonomiści ankietowani przez agencję Bloomberg.

Zobacz więcej

Odsetek ankietowanych przez Bloomberga ekonomistów, którzy spodziewają się, że na marcowym posiedzeniu EBC bank podejmie następujące decyzje: 1) posunięcia dotychczas nie stosowane; 2) cięcie stopy depozytowej; 3) powiększenie programu skupu aktywów; 4) wydłużenie programu skupu aktywów; 5) dodanie do programu skupu aktywów obligacji korporacyjnych; 6) zmiany w programie TLTRO Bloomberg

Według ostatnich danych inflacja w strefie euro wynosi minus 0,2 proc., co oznacza, że dotychczasowe próby przywrócenia jej do celu sięgającego 2,0 proc., były nieskuteczne. Zdecydowane działania, jakie twórcy polityki pieniężnej podejmą już w tym tygodniu, pozwolą w długim terminie na osiągnięcie tego celu, zapowiadają jednak ekonomiści ankietowani przez Bloomberga. Niemal wszyscy specjaliści spodziewają się, że na kończącym się w środę posiedzeniu EBC sięgnie po nowe narzędzia stymulowania gospodarki. To oznaczałoby, że bank ma spore szanse uniknąć błędu z grudnia, kiedy jego posunięcia nie sprostały oczekiwaniom inwestorów, prowadząc do negatywnej reakcji rynku.

- Mario Draghi nie będzie chciał znowu zawieść rynków. Ograniczenie ryzyka deflacji jest najpilniejszym zadaniem stojącym przed EBC – komentował w wypowiedzi dla Bloomberga Holger Sandte, główny analityk na Europę w Nordea Markets.

Prawie 100 proc. ankietowanych ekonomistów spodziewa się cięcia stopy depozytowej głębiej poniżej zera, a blisko trzy czwarte oczekuje zwiększenia skali programu skupu aktywów. Stopa depozytowa sięgnie minus 0,4 proc. a comiesięczne zakupy wzrosną z 60 mld do 75 mld euro, przeciętnie prognozują specjaliści spodziewający się takich posunięć. Ponad jedna trzecia ekonomistów spodziewa się wydłużenia programu skupu aktywów, jednak tylko około jednej czwartej – włączenia do niego obligacji korporacyjnych. Aż 80 proc. sądzi, że nowe działania podjęte przez EBC pozwolą na dojście stopy inflacji do wynoszącego 2 proc. celu instytucji przed przypadającym na 2019 r. końcem kadencji Mario Draghiego.

- Jest jasne, że dotychczasowe środki nadzwyczajnego łagodzenia polityki były skuteczne tylko w ograniczonym stopniu. Mimo to nadal spodziewamy się, że Mario Draghi zrobi wszystko, by inflacja wróciła do celu – oceniał w rozmowie z Bloombergiem Alan McQuaid, główny ekonomista firmy  inwestycyjnej Merrion Capital Group.


Odsetek ankietowanych przez Bloomberga ekonomistów, którzy spodziewają się, że na marcowym posiedzeniu EBC bank podejmie następujące decyzje: 1) posunięcia dotychczas nie stosowane; 2) cięcie stopy depozytowej; 3) powiększenie programu skupu aktywów; 4) wydłużenie programu skupu aktywów; 5) dodanie do programu skupu aktywów obligacji korporacyjnych; 6) zmiany w programie TLTRO. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ekonomiści: EBC w czwartek zaskoczy inwestorów (WYKRES DNIA)