Czytasz dzięki

Ekonomiści oczekują wyższego wzrostu w Chinach

opublikowano: 23-06-2020, 07:39

Ekonomiści podwyższyli prognozy wzrostu gospodarczego Chin w tym kwartale, a także całym 2020 roku.

Ekonomiści oczekują obecnie 1,5 proc. wzrostu PKB Chin w drugim kwartale, wynika z badania przeprowadzonego przez Bloomberga w ubiegłym tygodniu. W podobnym badaniu przeprowadzonym w maju prognozowali 1,2 proc. wzrostu. Prognoza wzrostu w całym roku to obecnie 1,8 proc. Poprzednio było to 1,7 proc.

Jeśli prognozy się spełnią, Chiny unikną technicznej recesji, która groziła im po tym jak PKB spadł w I kwartale o 6,8 proc.

- Gospodarka Chin nadal odzyskuje dynamikę – powiedział Aidan Yao, ekonomista AXA w Hongkongu. – Powrót wzrostu produkcji przemysłowej i usług powoduje, że obecnie spodziewamy się zwyżki PKB w drugim kwartale – dodał.

Ekonomiści uczestniczący w badaniu Bloomberga spodziewają się przyspieszenia w Chinach produkcji przemysłowej i inwestycji w dobra trwałe oraz powrotu ich do poziomu sprzed pandemii już w drugim półroczu. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane