Eksport Tajwanu spadł czwarty miesiąc z rzędu

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 09-01-2023, 05:55
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Potwierdziły się wcześniejsze prognozy i eksport Tajwanu ponownie zmniejszył się w grudniu potwierdzając niekorzystne trendy w globalnej gospodarce i spadek popytu na szeroko rozumianą elektronikę, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Według danych tajwańskiego ministerstwa finansów, w grudniu 2022 r. eksport spadł o 12,1 proc. w ujęciu wartościowym liczony rok do roku osiągając pułap 35,75 mld USD. To najniższa wartość od 20 miesięcy. Był to czwarty z rzędu miesięczny spadek sprzedaży zagranicznej azjatyckiego tygrysa

Odczyt okazał się nieco lepszy od mediany prognoz ekonomistów, która zakładała zniżkę rzędu 13,3 proc. Równocześnie spadek wyhamował dynamikę po zniżce o 13,1 proc. w listopadzie.

Tymczasem import Tajwanu postrzegany jako wiodący wskaźnik reeksportu gotowych produktów, zmniejszył się w grudniu o 11,4 proc. do 30,96 mld USD. W tym przypadku odczyt przebił oczekiwania ekonomistów, które zakładały spadek o 10,2 proc. i oznacza przyspieszenie tempa po 8,6-proc. spadku w listopadzie.

Sprzedaż zagraniczna Tajwanu oceniana jest jako swoisty barometr kondycji globalnej gospodarki. Jak na razie nie spełniły się oczekiwania związane z otwarciem w Chinach, które mierzą się z falą infekcji Covid-19 po całkowitym odejściu od polityki „zero Covid”.

Jak podaje Reuters, całkowity eksport komponentów elektronicznych z Tajwanu w grudniu spadł o 1,4 proc. do 16,04 mld USD, a eksport półprzewodników wzrósł o 0,8 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Dostawy do Chin, największego partnera handlowego wyniosły w grudniu 14,28 mld USD co wskazuje na 16,4-proc. spadek rok do roku po spadku o 20,9 proc. w listopadzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane