El-Erian: rynek zbyt nisko ocenia ryzyko podwyżki stóp

opublikowano: 07-09-2016, 16:30

Rynkowa ocena ryzyka podwyżki stóp procentowych przez Fed we wrześniu są jest zbyt niska, przekonuje Mohamed El-Erian, główny doradca ekonomiczny Allianz SE.

Rynek widzi 20 proc. prawdopodobieństwo podwyżki stóp na posiedzeniu FOMC 20-21 października, wynika z notowań kontraktów. El-Erian uważa, że to zbyt niska ocena.  

- Dane makro są słabsze, ale to nie oznacza, że są słabe – podkreślił.

Zwrócił uwagę, że polityka banków centralnych staje się coraz mniej skuteczna. To dlatego, że nie jest wspierana przez działania fiskalne, uważa El-Erian.

- Od zbyt dawna od nich zależymy. Ultra niskie stopy i ujemne stopy z części rozwiązania stały się częścią problemu, a w niektórych krajach, na przykład Japonii, już są problemem, Europa także stała takim przypadkiem – powiedział.

El-Erian zwraca uwagę, że inwestorzy coraz bardziej są pchani w stronę bardziej ryzykownych aktywów. W pewnym momencie pójdzie to za daleko, ostrzega ekonomista.

Mohamed A. El-Erian
Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane