El-Erian: USA wygrywają wojnę handlową

opublikowano: 10-07-2018, 15:06

Mohamed El-Erian, znany manager funduszy uważa, że wraz z rozwojem sytuacji, Stany Zjednoczone wygrywają wojnę handlową.

W kategoriach względnych wygrywamy, i to my wygramy wojnę handlową - powiedział El-Erian, główny doradca ekonomiczny Allianz, uważany za jednego z najbardziej wpływowych myślicieli rynku finansowego na świecie.

Zobacz więcej

Mohamed El-Erian

Bloomberg

Wystarczy spojrzeć na wyniki amerykańskich rynków w stosunku do Chin i względem innych – mówi El-Erian, który był dyrektorem generalnym Pimco, kiedyś największego funduszu obligacyjnego na świecie.

Prezydent Donald Trump w marcu zagroził wprowadzeniem wyższych taryf na produkty importowane, w celu poprawienia niekorzystnego dla USA bilansu handlowego, który notuje ogromny deficyt. Chce w ten sposób ograniczyć nieuczciwe – w jego opinii - praktyki handlowe. W ubiegłym tygodniu waszyngtońska administracja nałożyła cła na chińskie towary o wartości 34 mld USD.  Pekin natychmiast odwzajemnił się swoimi cłami i oskarżył USA o rozpoczęcie "największej wojny handlowej w historii gospodarczej".

Giełdowi inwestorzy mocno drżeli o skutki wojny handlowej, ale ostatnie wzrostowe zamknięcia na Wall Street sugerowałyby, że obawy te znacząco osłabły. 

Ludzie zdadzą sobie sprawę,  że Stany Zjednoczone zwyciężą, ponieważ Chiny są gospodarką mniej otwartą, a USA są bardziej dynamiczną gospodarką. Ostatecznie dojdzie do takiej sytuacji, w której pozycja USA w gospodarce światowej będzie jeszcze lepsza – ocenia El-Erian.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / El-Erian: USA wygrywają wojnę handlową