Emilewicz: w przyszłym tygodniu przedstawię projekt ulg

  • PAP
opublikowano: 26-09-2019, 10:00

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że w przyszłym tygodniu przedstawi projekt ulg w ramach Pakietu dla Przedsiębiorców. Resort pracuje nad projektem ustawy; z nowych rozwiązań będą mogły skorzystać większe podmioty niż obecnie, dodała.

Szefowa MPiT odniosła się w ten sposób do propozycji ulg dla przedsiębiorców, które przedstawił w sobotę podczas konwencji PiS w Katowicach premier Mateusz Morawiecki. Chodzi o pięciopunktowy Pakiet dla Przedsiębiorców. Zgodnie z nim, jeśli miesięczny dochód firmy nie przekracza 6 tys. zł, a miesięczny przychód - 10 tys. zł, przedsiębiorca zapłaci miesięcznie średnio o 500 zł niższą składkę do ZUS. Z propozycji ma skorzystać ponad 270 tys. przedsiębiorstw w Polsce. Premier zapewnił też, że ryczałtowy ZUS dla przedsiębiorców o przychodach powyżej 10 tys. zł pozostanie bez zmian - będą oni rozliczali składki na obecnych zasadach. "Zmiany nie będą wiązały się z jakimkolwiek podwyższeniem stawek ZUS dla przedsiębiorców" - podkreślono w Pakiecie.

Minister Emilewicz zapowiedziała w czwartek na antenie Radia Zet, że w przyszłym tygodniu przedstawi projekt ulg dla przedsiębiorców. "Pracujemy w tej chwili nad projektem ustawy" - wskazała. Zaznaczyła, że propozycja złożona w sobotę przez premiera Morawieckiego jest odpowiedzią na tzw. mały ZUS, który obowiązuje od początku tego roku.

"Podnosimy limit przychodowy na 120 tys. zł, a następnie składka naliczana jest od dochodu, w ramach tego limitu" - wyjaśniła Emilewicz. Dodała, że na nową ulgę będzie mogła liczyć "trochę większa działalność niż w tej chwili - nie ktoś, kto ma +zakład w teczce+, ale ktoś, kto ma jakąś małą nieruchomość, mały warsztat, czyli już większe podmioty".

"Na początku przyszłego tygodnia będziemy mieć gotowy wstępny projekt (...). Mówię +wstępny+ asekuracyjnie, ale zakładam, że będzie kompletnym" - mówiła Emilewicz. Zaznaczyła, że wszystkie projekty ustaw, które były przygotowywane w resorcie były konsultowane i nie były niespodzianką dla tych, których miały dotyczyć. "Obiecuję, że tak samo będzie i z tym projektem" - powiedziała.

Pytana o to, czy Pakiet dla Przedsiębiorców będzie oznaczać odejście od zrównoważonego budżetu, odpowiedziała: "Podniesienie limitu małego podatnika jest uwzględnione w budżecie, więc nie ma powodu (sądzić), że nie zmieścimy się w zerodeficytowym budżecie. Dzisiaj nie widzę zagrożenia czy zmiany założeń budżetowych" - oceniła.

Emilewicz odniosła się też do zniesieniu limitu 30-krotności składek ZUS. "Na pewno wicepremier Jarosław Gowin i ja będziemy prowadzić rozmowy z dużym partnerem koalicyjnym. Zniesienie limitu 30-krotności w perspektywie 15-20 lat może być niebezpieczne dla ZUS. Wypłata świadczeń może być trudna" - mówiła. I dodała: "Jestem za utrzymaniem tego limitu".

Przyjęty we wtorek przez rząd projekt budżetu na 2020 r. zakłada zniesienie limitu 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, dotyczącego składek na ZUS - informował PAP Paweł Jurek z biura prasowego resortu finansów.

Jadwiga Emilewicz
FOT. WM
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane