Emisja gazów cieplarnianych może pobić rekord do 2023 r.

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 20-07-2021, 14:05

Według szacunków Międzynarodowej Agencji Energetycznej, mniej niż 15 proc. z 2,4 bln USD wydatków rządowych na wsparcie ożywienia gospodarczego zostało przeznaczone na inwestycje w czystą energię.

fot. Bloomberg

Agencja ocenia, że choć uczyniono pierwszy krok, jednak środki są za małe by zrealizować cel jakim jest zerowa emisja netto do 2050 r.

Większość z 380 mld USD wydanych na ekologię dotyczy rozwiniętych gospodarek, tymczasem powinny zostać w dużej mierze przeznaczone na przejście na czystą energię w krajach wschodzących – ocenia MEA.

Agencja podkreśla, że gros funduszy trafiło na wzmocnienie rynków finansowych w celu ustabilizowania gospodarek.

Najnowsze wyliczenia agencji Bloomberg wskazują, że kraje G-20 wydały 3,3 bln USD na subsydiowanie węgla, ropy i gazu w latach 2015-2019.

MEA ostrzegła, że brak wystarczających wydatków na ekologię oznacza, że globalne emisje mogą przekroczyć szczyt z 2018 r. już w 2023 r. By zapobiec wzrostowi globalnych temperatur powyżej 1,5°C, świat musi zmniejszyć o połowę swoje emisje do końca dekady w stosunku do 2018 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane