Enea ponawia ofertę kupna PAK, czeka na odpowiedź syndyka Elektrimu

DI, PAP
opublikowano: 28-05-2008, 19:21

Grupa kapitałowa Enea ponowiła w środę swoją ofertę kupna od Elektrimu akcji Zespołu Elektrowni PAK.

Na wcześniejszą ofertę przedstawiciele Elektrimu nie odpowiedzieli - poinformował PAP prezes Enei Paweł Mortas.

"Skierowaliśmy do syndyka masy upadłości Elektrimu pismo, aby odpowiedział nam na naszą ofertę z końca kwietnia, w której wyraziliśmy zainteresowanie kupnem akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin" - powiedział PAP prezes Enei Paweł Mortas.

"Do tej pory nie dostaliśmy odpowiedzi na naszą ofertę, a w mediach pojawiły się wypowiedzi przedstawicieli Elektrimu, z których może wynikać, że nie są oni już zainteresowani sprzedażą PAK. Stąd nasza prośba do syndyka o ustosunkowanie się do złożonej przez nas oferty" - dodał.

Pod koniec kwietnia Enea złożyła syndykowi masy upadłości Elektrimu ofertę kupna 46 proc. akcji ZE PAK. Nie jest znana cena zaoferowana przez PAK, wiadomo jedynie, że jest to cena wstępna, a ostateczna jej wielkość zostanie ustalona po ewentualnym procesie due diligence w PAK-u.

"Nie mamy obecnie pełnej wyceny aktywów PAK, bazujemy jedynie na dostępnych na rynku informacjach. Musimy dokładnie poznać wszelkie zobowiązania grupy i dopiero po szczegółowych analizach będzie możliwe określenie ostatecznej oferty" - powiedział Mortas.

Skarb Państwa ma obecnie 50 proc. akcji ZE PAK, a Elektrim 45,93 proc. Reszta należy do osób indywidualnych.

Gdyby doszło do odkupienia akcji PAK od Elektrimu, to do PAK mogłyby też trafić akcje tej grupy należące do Skarbu Państwa.

"Rozpatrywane są różne warianty, nie zapadły jeszcze decyzje. Mamy zgodę na przejęcie dwóch kopalni węgla brunatnego "Konin" i "Adamów", ale nie ukrywam, że nas interesuje całość" - powiedział
Mortas.

W październiku 2007 roku resort skarbu zdecydował, że obie wielkopolskie kopalnie węgla brunatnego "Konin" i "Adamów" wejdą w skład Grupy Kapitałowej Enea. W połowie lutego 2008 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na połączenie firm.

Prezes Enei potwierdził, że w najbliższych dniach do Komisji Nadzoru Finansowego trafi prospekt emisyjny Enei, a z publicznej emisji spółka chce pozyskać około 3 mld zł. Część pozyskanych środków mogłaby posłużyć do sfinansowania ewentualnego zakupu akcji PAK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu