Eurokryzys zażegnany? Złoto potaniało

Marta Prusik Mennica Polska
opublikowano: 02-11-2011, 00:00

SUROWCE

Ostatnie raporty wskazują na spowolnienie gospodarek europejskich. Redukcja greckiego zadłużenia daje chwilę wytchnienia politykom przed ciężką pracą, jaką będzie wprowadzenie koniecznych reform. Bez tego eurokryzys będzie się pogłębiał.

Przed ubiegłotygodniowym szczytem w Brukseli cena złota liczona w euro wzrosła z 1180 EUR za uncję do 1247 EUR. Po dziesięciogodzinnych środowych negocjacjach, na których przywódcy państw strefy euro porozumieli się z bankami w sprawie długu Grecji, cena złota spadła o około 40 EUR za uncję. Wartość kruszcu liczona w amerykańskich dolarach na przestrzeni ostatniego tygodnia wzrosła o około 4 proc. i wynosi obecnie 1737 USD za uncję.

Wykres ceny złota liczonej w złotych przypominał notowania żółtego kruszcu w euro: do 26 października silny wzrost, następnie spadek i unormowanie cen na poziomie 5300 złotych za uncję. Obecnie sztabka kilogramowa w Mennicy Polskiej kosztuje 177,66 tys. złotych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Prusik Mennica Polska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Eurokryzys zażegnany? Złoto potaniało