Europa przegrywa z Rosją na rynku pszenicy

opublikowano: 15-11-2017, 08:09
aktualizacja: 15-11-2017, 08:10

Rosja wykorzystuje do ekspansji na globalnym rynku ostatnie rekordowe zbiory pszenicy. Zwiększyła jej eksport o 20 proc. w tym sezonie. Eksport z państw Unii Europejskiej spadł o 25 proc.

- Wszyscy teraz obserwują Rosję– powiedział Mirosław Marciniak, dyrektor InfoGrain z Warszawy. – W ciągu ostatnich kilku lat Rosja coraz agresywniej walczyła o nowe rynki. Unia Europejska ma obecnie jeden duży problem: co zrobić ze swoim nadmiarem zboża – dodał.

Zobacz więcej

fot. Pixaby

Rosja, niegdyś zależna od importu zbóż, w ostatnich latach stała się „pszenicznym supermocarstwem”. W ostatnim sezonie wyprzedziła Unię Europejską i stała się drugim na świecie eksporterem. W sezonie 2017-2018 stanie się numerem jeden. To zła wiadomość szczególnie dla Francji, która jest największym producentem pszenicy w Unii Europejskiej. Rosja zaczęła wypierać ją z tradycyjnych rynków, m.in. Kamerunu, Wybrzeża Kości Słoniowej, Mauretanii i Senegalu. Te kraje afrykańskie zwiększyły zakupy rosyjskiej pszenicy w ostatnim sezonie i będą je kontynuowały w tym roku, twierdzą eksperci Strategie Grains.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Branża spożywcza / Europa przegrywa z Rosją na rynku pszenicy