Europa: wyprzedaż blue chipów trwa nadal

Marek Druś
07-05-2002, 19:02

Na europejskich giełdach panowały we wtorek fatalne nastroje. Za sprawą obniżenia przez Komisję Europejską prognozy wzrostu gospodarczego w krajach eurolandu spadały ceny blue chipów. Indeks DJ Stoxx 50 zanotował 12 zniżkę na 13 ostatnich sesji osiągając poziom nie notowany od października ubiegłego roku.

Europejskie blue chipy tracą stale na wartości. Kurs Ericssona przez 13 ostatnich notowań spadł o 43 proc. Ok. 25 proc. wartości straciły od początku roku papiery Nokii, Deutsche Telekom i Vivendi Universal. Ten ostatni ponownie zdecydowanie staniał po wiadomości o obniżeniu ratingu spółki przez Standard & Poor’s. Kapitalizacja Vivendi spadła w ciągu jednej sesji o 1,1 mld EUR.

Po obniżeniu rekomendacji dla akcji banku Lloyds TSB przez Morgan Stanley Dean Witter staniały również udziały jego brytyjskich rywali: Barclays i Royal Bank of Scotland.

Spadek ceny ropy i wiadomości o słabych wynikach ponownie wywołały przecenę papierów spółek naftowych. Staniały akcje Total Fina Elf, Shell T&T, Statoil i BP.

Taniały największe telekomy, m.in. zdegradowany przez Goldman Sachs Vodafone, a także France Telecom i jego komórkowe ramię, Orange.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Europa: wyprzedaż blue chipów trwa nadal