Czytasz dzięki

Exodus małych najemców

opublikowano: 27-04-2020, 22:00

Co trzeci najemca biurowy chce zmiany umowy. W Warszawie z biur zaczynają rezygnować małe i średnie firmy.

W związku ze spowolnieniem gospodarczym, będącym następstwem pandemii, blisko 31 proc. najemców biurowych w największych polskich miastach rozważa podjęcie rozmów z wynajmującymi „celem optymalizacji bieżących zobowiązań”. Równocześnie porównywalna grupa deklaruje, że nie planuje zmian (34 proc.). Według badania firmy Colliers International (CI) wśród deweloperów, najemców powierzchni biurowych oraz funduszy inwestycyjnych 1/3 badanych spodziewa się w przyszłości spadku zapotrzebowania na powierzchnię biurową, a 55 proc. uważa, że długofalowo, po ustaniu pandemii, popyt nie ulegnie zmianie.

— Obecna sytuacja sprawia, że firmy skupiły uwagę na optymalizacji kosztów. Najemcy oczekują elastycznych warunków najmu. Prognozujemy, że efektem będzie zwiększenie udziału renegocjowanych umów w całkowitej liczbie podpisanych w 2020 r. W 2019 r. stanowiły one około 33 proc. — mówi Anna Galicka-Bieda, partner i dyrektor regionalny CI w Krakowie.

Tańsze lokum

W kwestii stawek czynszów zdania również są podzielone. 36 proc. badanych nie spodziewa się zmian, ale prawie tyle samo (35 proc.) uważa, że czynsze spadną o 5-10 proc.

— Efektem spowolnienia gospodarczego wywołanego pandemią będzie niedobór kapitału, co zmniejszy inwestycje w nowoczesne powierzchnie biurowe oraz wywoła niechęć do zawierania długoterminowych umów najmu. Wpłynie to również na rynek nowoczesnych usług biznesowych. Przewidujemy, że firmy z sektora BPO/SSC mogą zwiększyć zainteresowanie lokalizacjami w mniejszych ośrodkach miejskich — tłumaczy Sebastian Bedekier, partner i dyrektor regionalny CI w Poznaniu.

Niepokojący trend

Wzrost podaży powierzchni do wynajęcia od ręki w warszawskich biurowcach — inaczej niż w pozostałych miastach — jest znikomy. Eksperci Real Estate Digital Data (REDD) zwracają jednak uwagę, że rośnie liczba dostępnych małych biur. Od początku kwietnia zanotowano spadek średniej powierzchni wolnych modułów biurowych do 506,1 m kw., czyli o 5 proc. w porównaniu z początkiem kwietnia.

— Utrzymanie tendencji spadku średniej powierzchni wolnego biura i wzrostu liczby dostępnych modułów w dłuższej perspektywie może wskazywać na zwalnianie powierzchni przez małe i średnie firmy, które są mniej odporne na kryzys niż najemcy dużych powierzchni biurowych — komentuje Piotr Smagała, dyrektor zarządzający REDD.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane