Fabryka Konstrukcji Drewnianych zamierza zmienić parkiet

opublikowano: 08-04-2018, 22:00

Portfel zamówień spółki na ten rok przekracza już 30 mln zł. To o 60 proc. więcej od zeszłorocznej sprzedaży.

Najważniejszy segment działalności Fabryki Konstrukcji Drewnianych (FKD) to produkcja magazynów soli przy autostradach i drogach. W zeszłym roku odpowiadał on za 37,5 proc. przychodów grupy. Choć FKD m.in. dzięki akwizycji firmy Drewex, w marcu tego roku, stara się różnicować strukturę przychodów, to można się spodziewać, że budowa magazynów jeszcze przez kilka lat będzie nadal głównym segmentem działalności grupy.

Lider czy monopolista? Waldemar Zieliński, prezes FKD, mówi, że jego firma jest liderem na polskim rynku budowy magazynów soli. W 2017 r. obsłużyła ponad 99 proc. wszystkich tego typu projektów w kraju.
Zobacz więcej

Lider czy monopolista? Waldemar Zieliński, prezes FKD, mówi, że jego firma jest liderem na polskim rynku budowy magazynów soli. W 2017 r. obsłużyła ponad 99 proc. wszystkich tego typu projektów w kraju. Fot. Marek Wiśniewski

— W najbliższych latach Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad będzie potrzebować jeszcze ok. 65 takich obiektów, a przy drogach wojewódzkich trzeba będzie postawić ich ok. 200 — ocenia Waldemar Zieliński, prezes FKD.

Grupa stale uczestniczy w kolejnych przetargach na budowę nie tylko magazynów, ale też innych obiektów. Wartość podpisanych zamówień na ten rok to 30,3 mln zł, a na przyszły ok. 4 mln zł. Producent uczestniczy też w trwających przetargach, których łączna wartość na ten rok sięga 16 mln zł, a na przyszły 58 mln zł. FKD, która od pięciu lat jest notowana na rynku NewConnect, rozpoczęła już prace nad prospektem emisyjnym, by przejść na główny parkiet GPW.

— Chcielibyśmy, aby debiut nastąpił jeszcze w tym roku — deklaruje Waldemar Zieliński.

Ewentualne przejście na giełdę może być powiązane z niewielką (stanowiącą docelowo kilka proc. w ogólnej kapitalizacji) emisją akcji, ale ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Co jakiś czas FKD wypuszcza natomiast obligacje. Obecnie trwa emisja prywatna obligacji serii P o wartości 3 mln zł. W tym roku zapadają papiery dłużne FKD o łącznej wartości 10,25 mln zł. Spółka wypuści zatem w celu rolowania długu podobnej wielkości emisje nowych obligacji. Jednym z celów jest zastąpienie papierów wypuszczonych w 2016 r. (w związku z przejęciem konkurencyjnej firmy Dome) z 16-procentowym kuponem, tańszymi obligacjami (obecne oprocentowanie długu spółki to ok. 8 proc.). Na koniec zeszłego roku współczynnik dług netto do EBITDA spółki wynosił 3,19. © Ⓟ

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy