Fitch podwyższa szacunek PKB Polski, a Moody's obniża

  • PAP
opublikowano: 17-06-2019, 15:03

Agencja Fitch podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2019 r. do 4,2 proc. z 4,0 proc., w 2020 r. utrzymała szacunek na poziomie 3,5 proc. Z kolei konkurencja, Moody's zdecydowała się zredukować swoje oczekiwania.

Za rewizję prognoz na 2019 r. odpowiadają - zdaniem Fitch - lepsze od oczekiwanych odczyty makro w I połowie bieżącego roku.

fot. ARC

Fitch ocenia, że polska gospodarka będzie spowalniać z uwagi na ograniczenia mocy produkcyjnych oraz pogorszenie się otoczenia zewnętrznego.

"Prognozuje się, że konsumpcja prywatna i inwestycje pozostaną głównym motorem wzrostu" - napisano.

Wsparciem dla inwestycji publicznych będzie wysoka absorpcja środków UE - ocenia Fitch.

Agencja wskazała, że oddziaływanie pakietu fiskalnego oraz zapowiadana obniżka podatków w przyszłości będą czynnikami pro-inflacyjnymi, które zrównoważy jednak hamujący wzrost PKB. Fitch prognozuje, że wskaźnik CPI w Polsce w 2020 i 2021 r. będzie kształtować się na poziomie celu inflacyjnego, czyli 2,5 proc.

Poprzednio (w marcu) Fitch prognozował brak zmian stóp proc. do końca 2020 r. (ówczesny horyzont prognozy).

Tymczasem agencja Moody's nie jest już tak optymistyczna jak była jeszcze w maju. Właśnie zdecydowała się obniżyć projekcję wzrostu PKB Polski na 2019 r. do 4,2 proc. z 4,4 proc., a na 2020 do 3,4 proc. z 3,7 proc. 

W kwietniu analitycy agencji Moody's podwyższyli prognozę wzrostu PKB w Polsce na 2019 r. do 4,4 proc. z 4,2 proc. i podali pierwsze szacunki wskaźnika na 2020 r.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Fitch i S&P w ostatnich tygodniach potwierdziły ratingi Polski na dotychczasowym poziomie - w obu przypadkach "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

Najbliższe przeglądy ratingu Polski zaplanowano na jesień - Fitch 27 września, S&P i Moody's 11 października.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane