Fitch zdjął obligacje Elektrowni Turów z Listy Obserwacyjnej

Marek Druś
opublikowano: 20-11-2002, 13:36

Agencja ratingowa Fitch podtrzymała rating “BB” nadany obligacjom zabezpieczonym Elektrowni Turów BV. Rating został zdjęty z Listy Obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym i obecnie perspektywa ratingu jest stabilna.

Fitch umieścił rating “BB” obligacji Elektrowni Turów BV na Liście Obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym 28 marca 2002 r. Oznaczało to, że agencja rozważała możliwość obniżenia ratingu papierów spółki. Powodem było wprowadzenie podatku akcyzowego na energię elektryczna, co wywołało obawy, czy Elektrownia Turów będzie w stanie zrekompensować koszt podatku w ramach kontraktów długoterminowych z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi. Obligacje są bowiem zabezpieczone przychodami pochodzącymi z PSE.

- ET w znacznym stopniu zakończyła negocjacje z PSE i od 1 lipca 2002 r. akcyza jest w pełni rekompensowana w taryfie ET. Jednak akcyza z drugiego kwartału 2002 r. nie została w pełni zrekompensowana, w wyniku czego przychody ET będą niższe o ok. 15 mln zł (gdyby akcyza nie była w ogóle włączona w taryfy w 2002 r. to przychody byłyby niższe o 120 mln zł). Spółka spodziewa się osiągnąć współczynnik pokrycia obsługi zadłużenia (DSCR) w wysokości 1,21 na koniec tego roku, czyli powyżej minimalnego dopuszczalnego poziomu 1,2 (ten sam poziom wskaźnika DSCR był planowany początkowo przed wprowadzeniem akcyzy). Taki wynik został osiągnięty dzięki rekompensacie podatku akcyzowego, jak również zwiększonej produkcji energii. Zmniejszenie skali różnicy pomiędzy przychodami a kosztami związanej z wprowadzeniem akcyzy pozwoliło na zdjęcie ratingu z Listy Obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym – napisano w komunikacie Fitch Ratings.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu