Francja ponagla Niemcy do zwiększenia wydatków

opublikowano: 20-10-2014, 12:01

Francuski minister gospodarki Emmanuel Macron wezwał Niemcy, by  w ciągu najbliższych trzech lat wydały dodatkowe 50 mld EUR na inwestycje w celu wspierania gospodarki europejskiej, donosi „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Zobacz więcej

Emmanuel Macron

Bloomberg

Macron i francuski minister finansów Michel Sapin mają w poniedziałek spotkać się w Berlinie ze swoimi niemieckimi odpowiednikami.

Francja jest pod presją, aby zapewnić wsparcie UE dla budżetu 2015, który lekceważy swoje przeszłe zobowiązania cięcia deficytu, podczas gdy Niemcy napotykają krytykę w związku z za małymi wydatkami mogącymi wesprzeć słabnącą gospodarkę strefy euro.

Macron wezwał Niemcy, by zainwestowały 50 mld EUR, które Paryż chce zaoszczędzić.

- 50 mld euro oszczędności dla nas, i 50 mld euro dodatkowych inwestycji dla nich - to byłaby dobra równowaga - Macron powiedział, zwracając uwagę, że popyt w Europie, był zbyt słaby i konsolidowanie budżetu nie powinno być przesadzone.

- To, że Niemcy inwestują jest w naszym wspólnym interesie - powiedział, dodając, że Niemcy, mogą to zrobić bez wykolejenia swoich planów budżetowych.

Niemiecki rząd powiedział, że zamierza wydać około 5 mld EUR więcej na transport i infrastrukturę w tej kadencji. Kanclerz Angela Merkel jasno stwierdziła jednak, że nie ma miejsca na więcej inwestycji publicznych, biorąc pod uwagę obietnice zrównoważenia w następnym roku budżetu federalnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Francja ponagla Niemcy do zwiększenia wydatków