Francja pozwana za zajęcie domeny france.com

opublikowano: 30-04-2018, 15:20
aktualizacja: 30-04-2018, 15:25

Urodzony we Francji Amerykanin, który w 1994 roku kupił domenę france.com, pozwał francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych za nielegalne przejęcie domeny bez ostrzeżenia i rekompensaty.

Jean-Noël Frydman kupił domenę france.com w 1994 roku od web.com. Stworzył na niej kiosk cyfrowy dla osób francuskojęzycznych w USA. Francuskie instytucje rządowe wielokrotnie współpracowały z nim i prowadziły kampanie na jego stronie. Sytuacja zmieniła się w 2015 roku. Wówczas francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wytoczyło mu sprawę z zamiarem zajęcia domeny. Choć web.com zablokował to działanie, to w 2017 roku francuski sąd apelacyjny ogłosił iż france.com naruszył francuskie prawo o znakach towarowych. Web.com ugiął się pod presją i w marcu 2018 roku przyznał własność france.com francuskiemu resortowi spraw zagranicznych.
 
Frydman odpowiedział w kwietniu pozwem złożonym w sądzie w Wirginii. Zarzuca w nim Francji, francuskiemu MSZ i szefowi francuskiej dyplomacji „wykorzystanie francuskiego systemu prawnego do zajęcia własności pozywającego bez rekompensaty, na podstawie błędnej teorii, że pozwani mieli prawo zajęcia własności bo zawiera ona słowo „France”. 

Bloomberg

- Pozwani wiedzieli, że nie mieli i nie mają prawa do słowa „France” - podkreślił.

Francuski serwis Siecle Digital uważa, że Frydman ma szanse wygrać sprawę. Jako główny powód wskazuje brak oferty przejęcia domeny przez Francję przed jej zawłaszczeniem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thelocal.fr

Polecane