Frank najtańszy od dwóch miesięcy (WYKRES DNIA)

Notowania franka względem euro znalazły się we wtorek najniżej od dwóch miesięcy, po tym jak ze Szwajcarii nadeszły dane wskazujące na utrzymywanie się bezrobocia na najwyższym poziomie od dwóch lat.

We wtorek przed południem za euro płacono 1,2325 franka, o 2,7 proc. więcej od minimalnego kursu dopuszczonego przez bank Szwajcarii. Zdaniem specjalistów najwyższe od dwóch lat bezrobocie wskazuje, że oparta na eksporcie gospodarka alpejskiego kraju odczuwa utrzymującą się od kilku lat siłę krajowej waluty. Mimo to odsetek osób pozostających bez pracy wciąż trudno nazwać wysokim – w kwietniu utrzymał się na poziomie 3,1 proc. Właśnie dążenie do osłabienia franka to przyczyna utrzymania wyjątkowo łagodnej polityki krajowego banku centralnego.

- Nie możemy pozwolić sobie na zaostrzenie polityki, dopóki frank jest wyceniany tak wysoko. W tej chwili pytanie wciąż brzmi raczej, czy nie powinniśmy jej złagodzić jeszcze bardziej – mówił w niedzielę wiceprezes banku Jean-Pierre Danthine.

Notowania euro we frankach szwajcarskich. Zwyżki kursu oznaczają osłabienie szwajcarskiej waluty. Źródło: Stooq.pl.

O tym, że apetyt inwestorów na franka powoli się zmniejsza, świadczy jednak zatrzymanie procesu zwiększania się krajowych rezerw walutowych. Był on ubocznym skutkiem napływu do Szwajcarii kapitału, chcącego uchronić się przed kryzysem w strefie euro. Jak we wtorek poinformował bank centralny, w kwietniu rezerwy spadły w porównaniu z ubiegłym miesiącem o 1,1 proc., do 433,6 mld franków. Frank pozostaje słaby także względem złotego. Po południu we wtorek za jednostkę szwajcarskiej waluty płaci się 3,369 zł, o 16,6 proc. mniej niż w szczycie „frankowej” paniki z sierpnia 2011 r.

None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane