Czytasz dzięki

"FT": Iran proponuje wyjście z impasu ws. programu nuklearnego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-09-2005, 09:36

Iran chce zaprosić Unię Europejską, Rosję, Chiny i Republikę Południowej Afryki do włączenia się w przedsięwzięcia związane z jego programem nuklearnym - pisze piątkowy "Financial Times", powołując się na przedstawicieli władz irańskich.

Iran chce zaprosić Unię Europejską, Rosję, Chiny i Republikę Południowej Afryki do włączenia się w przedsięwzięcia związane z jego programem nuklearnym - pisze piątkowy "Financial Times", powołując się na przedstawicieli władz irańskich.

    Według brytyjskiego dziennika, nowy prezydent Iranu Mahmud Ahmedineżad ma przedstawić tę propozycję w sobotę przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ.

    "Iran będzie sugerować międzynarodową współpracę w zakresie wzbogacania uranu" - powiedział "FT" przedstawiciel władz irańskich od dwóch lat uczestniczący w negocjacjach między Unią Europejską a Iranem.

    Jak dodał, zaproszenie do uczestnictwa w przedsięwzięciach związanych z irańskim programem nuklearnym ma dać międzynarodowej społeczności gwarancje, że nie służy on produkcji broni atomowej.

    Równocześnie rzecznik irańskiej Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, Ali Agha-Mohammadi, powiedział "FT", że współpraca niekoniecznie musi prowadzić do budowy nowych placówek badawczych, ale może przebiegać w tych, które Iran już ma.

    Dziennik podkreśla, że europejscy dyplomaci sceptycznie podchodzą do tych sugestii, nie wiadomo bowiem, czy zaakceptują je ich rządy.  Natomiast propozycji stanowczo sprzeciwiają się Amerykanie; jak mówił podsekretarz stanu Nicholas Burns, Iranowi nie można zezwalać na rozwijanie możliwości związanych z programem nuklearnym.

    Propozycja Iranu - zdaniem brytyjskiego dziennika - może skomplikować i tak trudną próbę USA i UE przedstawienia sprawy na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.

    Kraje te podejrzewają, że wzbogacanie uranu przez Iran może służyć produkcji broni nuklearnej. Sam Teheran temu zaprzecza, twierdząc, że program ma czysto cywilny charakter.

    Na początku sierpnia doszło do impasu w negocjacjach Iranu z europejską "trójką": Francją, Niemcami i Wielką Brytanią, które starają się nakłonić Teheran do wstrzymania programu nuklearnego. 10 sierpnia Iran ogłosił wznowienie prac nad obróbką uranu, co jest częścią cyklu wzbogacania tego pierwiastka. Odrzucił też ofertę gospodarczą UE, której przyjęcie zakładało rezygnację z tych prac.

    W nocy z czwartku na piątek polskiego czasu, podczas Światowego Szczytu ONZ w Nowym Jorku ministrowie spraw zagranicznych europejskiej trójki spotkali się niespodziewanie z prezydentem Iranu Mahmudem Ahmadineżadem. Nie chcieli jednak ujawniać szczegółów dotyczących rozmowy ani propozycji tego kraju.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane