Fundusz inwestycyjny Norwegii zarobił 28,5 mld USD

opublikowano: 21-08-2019, 11:04

W drugim kwartale fundusz inwestycyjny Norwegii osiągnął 3 proc. zwrotu, co oznacza 256 mld NOK (28,5 mld USD) zysku.

Największy na świecie fundusz inwestycyjny państwa, dysponujący 1 bln USD aktywów, osiągnął w drugim kwartale 3,0 proc. zwrotu z inwestycji w akcje,  3,1 proc. zwrotu z inwestycji w obligacje i 0,8 proc. zwrotu z inwestycji w nieruchomości. Akcje stanowiły 69,3 proc. portfela, obligacje 28 proc., a nieruchomości 2,7 proc.

Wiceszef funduszu Trond Grande powiedział, że na początku drugiego kwartału zwroty z inwestycji były tłumione, ale pod koniec doszło do przyspieszenia wzrostu cen napędzanego perspektywą ekspansyjnej polityki monetarnej.

Fundusz Norwegii poinformował, że ma ponad 600 mld NOK w obligacjach z ujemnymi rentownościami. Stanowi to 25 proc. jego portfela papierów dłużnych. Analitycy uważają, że będzie to przeszkadzało funduszowi w osiągnięciu docelowego zwrotu z inwestycji, ustalonego na poziomie 3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane