Fundusz Norwegii chce wydać nawet 100 mld USD na akcje spółek z USA

opublikowano: 27-08-2019, 15:09

Fundusz inwestycyjny Norwegii zaproponował zmianę w portfelu polegającą m.in. na zmniejszeniu inwestycji w akcje w Europie i zwiększeniu w Ameryce Północnej.

W liście przesłanym do norweskiego Ministerstwa Finansów władze funduszu proponują zmiany w portfelu polegające m.in. na zwiększeniu wagi akcji spółek z Ameryki Północnej i redukcję wagi akcji z rozwiniętych rynków w Europie. Pismo jest odpowiedzią na pytanie resortu zadane w ubiegłym roku, dotyczące zmiany preferencji geograficznych inwestycji funduszu, które zachodzą od 2012 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało swoją odpowiedź na propozycje funduszu na wiosnę 2020 roku. Zapewniło, że ewentualne zmiany będą realizowane stopniowo.

Norwegia
Norwegia
ARC

Fundusz przeważał akcje spółek z Europy, co miało lepiej odpowiadać przepływom handlowym Norwegii. Wątpliwości pojawiły się kiedy fundusz z racji dotychczasowych wag nie osiągnął dużego zwrotu z inwestycji w akcje amerykańskich spółek. Eksperci uważają, że większe inwestycje funduszu na amerykańskich rynkach polegałyby na zwiększeniu zaangażowania w gigantach technologicznych, jak Microsoft, Apple, czy Amazon.com. Akcje amerykańskich spółek już są największą inwestycją funduszu. Na koniec 2018 roku miały łączną wartość 245 mld USD. Proponowana przez fundusz zmiana spowodowałaby, że kwota ta mogłaby skoczyć do 345 mld USD. Stałoby się to głównie kosztem akcji spółek z Wielkiej Brytanii, których udział w portfelu spadłby z 9 proc. do ok. 5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane