Fundusze surowcowe pobiły wszystkich w pierwszym półroczu

Anna Borys
opublikowano: 10-07-2008, 00:00

Pierwsze półrocze należało zdecydowanie do funduszy związanych z rynkami surowców. Najlepszy wynik z produktów dostępnych nad Wisłą osiągnął Superfund subfundusz C (EUR). Wartość jego portfela wyceniana w europejskiej walucie wzrosła w ostatnich sześciu miesiącach o 43,27 proc. Klienci oszczędzający w polskim złotym zarobili 34,16 proc. Na drugim miejscu uplasował się Superfund Trend Plus Powiązany (USD). Wartość jego jednostki wzrosła w amerykańskich dolarach aż o 52,15 proc. Ten sam portfel wyceniany w polskim złotym zarobił 32,31 proc. Najlepszą trójkę zamyka fundusz także z rodziny Superfunda. Chodzi o Superfund Trend Bis Powiązany (USD). Wypracował on stopę zwrotu na poziomie 31,51 proc. w naszej walucie, a 51,23 proc. w przeliczeniu na dolary amerykańskie. Warto zauważyć, że produkty towarzystwa działają na różnych rynkach. Ostatnio upodobały sobie jednak towary.

Nie dziwi zatem, że znakomite wyniki tych produktów to rezultat dynamicznych wzrostów na rynku surowców. Od początku roku najszybciej drożała ropa naftowa. Cena czarnego złota w ostatnich sześciu miesiącach skoczyła o 45,9 proc. Za tonę pszenicy na koniec czerwca trzeba było zapłacić o 10,8 proc. więcej niż na początku stycznia. Uncja złota zdrożała w tym okresie o 10,9 proc. Hossa na rynku surowcowym to lustrzane odbicie bessy na światowych giełdach.

Większość analityków ostrzega jednak, że obecny wzrost cen na towarach wynika z transakcji spekulacyjnych. To może oznacza, że możliwości wzrostów są na wyczerpaniu. W konsekwencji prawdopodobieństwo przeceny rośnie z każdym dniem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu