Funt w centrum uwagi

opublikowano: 26-02-2019, 22:00

Od początku tygodnia wycena amerykańskiej waluty oscyluje blisko półtoratygodniowych minimów.

KONRAD RYCZKO, DM BOŚ

Z jednej strony obserwujemy rynkowy optymizm dotyczący trwających negocjacji handlowych na linii Stany Zjednoczone — Chiny, z drugiej inwestorzy przestali wierzyć w dalsze podwyżki stóp przez Fed. Część spekulantów obstawia nawet cięcia do 2020 r. Słabszy dolar nie pomaga jednak bezpośrednio złotemu, a wycena koszyka PLN ma problemy z większym odbiciem. W poniedziałek zyskiwały jednak wszystkie waluty regionu, co przełożyło się na lekki wzrost popytu również na złotego. Dodatkowo warto wspomnieć ostatnie dynamiczne spadki na rynku krajowego długu — inwestorzy przecenili papiery 10-letnie powyżej 2,9 proc. rentowności, zakładając pogorszenie stanu finansów publicznych w przypadku realizacji przedwyborczych obietnic partii rządzącej. Pochodną poluzowania fiskalnego może być jednak wyższa inflacja, co powinno ograniczyć spekulacje dotyczące obniżek stóp przez RPP.

W centrum uwagi znajduje się jednak brytyjski funt, a para GBP/PLN przekroczyła w poniedziałek poziom 5 zł, ostatni raz notowany w maju 2017 r. Podbicie popytu na szterlinga wynika z ostatnich wydarzeń na wyspach, gdzie praktycznie (pozostały dwa głosowania w brytyjskim parlamencie) wykluczony został brexit bez umowy z Unią Europejską (tzw. chaotic-brexit), co najpewniej przesunie cały procesu przynajmniej o kilka miesięcy. W ostatnich dniach szterling zyskał już jednak ponad 3,5 proc wobec dolara, co zwiększa prawdopodobieństwo scenariusza lokalnej realizacji zysków. © Ⓟ

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu