Georyt stawia na eksport

Małgorzata Zdunek
opublikowano: 08-04-2003, 00:00

Georyt, producent hydraulicznych systemów sterowania, liczy na wzrost obrotów w tym roku. Firma koncentruje się na dostawach dla amerykańskiego lotnictwa oraz rosyjskich kopalń.

Fabryka Automatyki i Hydrauliki Georyt z Krakowa, specjalizująca się w produkcji hydraulicznych systemów sterujących i ich elementów do zastosowań przemysłowych, zabiega o wzrost sprzedaży eksportowej do USA. Takie perspektywy daje spółce m.in. wojna w Iraku.

— Produkujemy elementy oraz części zamienne do systemów paliwowych i hydraulicznych dla amerykańskiego lotnictwa wojskowego. Obroty z tym partnerem wyniosły w 2002 r. około 300 tys. USD (ponad 1,2 mln zł). Liczymy, że do końca 2003 r., dzięki wzrostowi zamówień, osiągną one poziom co najmniej 500 tys. USD (ponad 2 mln zł) — mówi Jacek Urbańczyk, prezes Georytu.

Firma od dłuższego czasu jest także obecna na rynku rosyjskim, gdzie eksportuje elementy sterowania hydraulicznego do kopalń węgla kamiennego na Syberii. W ciągu dwóch miesięcy 2003 r. łączna sprzedaż wyniosła tam ponad 600 tys. USD (ponad 2,5 mln zł).

Zdaniem Jacka Urbańczyka, do końca 2003 r. obroty z partnerami rosyjskimi osiągną wartość 1,5-2 mln USD (6,1-8,1 mln zł). Łączny eksport, na poziomie około 20 proc., ma zapewnić spółce stabilizację płynności finansowej i uniezależnić ją częściowo od krajowych przedsiębiorstw branży górniczej, borykających się z wieloma problemami.

FAH Georyt, której większościowym akcjonariuszem jest spółka Promotor Investment, zatrudnia 220 pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Zdunek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu