Giełdowy roller-coster się rozkręca

Roman Przasnyski, Główny Analityk Gold Finance
opublikowano: 06-08-2009, 17:17

Po wczorajszym strachu nie ma śladu. Azja, Europa, w końcu Warszawa –choć ta dopiero po drobnych kaprysach – wszystkie rynki ruszyły w górę. Niby nic dziwnego. Wczoraj dane gorsze, dziś lepsze. Rynek stara się być efektywny. Tylko czy dążenie do efektywności może przybierać takie rozmiary, jak na naszym parkiecie? Widać może.

Polska GPW

Na naszym rynku wciąż nerwowo. Początek dnia przyniósł zwyżkę głównych indeksów o około 1 proc. Inwestorzy doszli do wniosku, że wczoraj chyba przesadzili z przeceną i tym sposobem wysforowali się za mocno przed przewodnika zza oceanu. Pomagało też dobre zachowanie parkietów w Azji oraz niezły start giełd europejskich.
Wkrótce jednak poszliśmy swoją ścieżką. Po kilkudziesięciu minutach WIG20 był już na minusie, a za nim podążyły niechętnie pozostałe indeksy. Tylko mWIG40 się bronił. Wysokie otwarcie to głównie zasługa naszej miedzianej gwiazdy. Akcje KGHM zyskiwały 3,7 proc., po wczorajszej 6 proc. przecenie. Pozostali przedstawiciele „wielkiej piątki" też mieli nienajgorszy początek. Później szło już gorzej. Skala wzrostu miedziowego kombinatu zmniejszyła się do 1,5 proc., papiery Pekao powróciły do standardu z ostatnich dni i traciły 2-3 proc., walory Telekomunikacji Polskiej przeceniano o około 1 proc. Wszystko to przy sporych obrotach.

Podobno po północy karta się odwraca. U nas odwróciła się po południu. Na korzyść byków, które znów przypuściły szturm na akcje. Takie rozchwianie nastrojów nie wszystkim może się podobać, ale z rynkiem się nie dyskutuje. Prawie cała „wielka piątka" z miedziową perełką na czele ruszyła w górę. Nawet z Pekao inwestorzy się przeprosili. Tylko akcje Telekomunikacji Polskiej nie mogły znaleźć amatora gotowego zapłacić więcej, niż wczoraj. KGHM daje popis zmienności. Od spadku o 6 proc. do zwyżki o 4 proc., co za różnica, byle handel się kręcił. W końcu to giełda, a nie apteka. O powodach zmian nie ma co dywagować, zawsze jakiś się znajdzie. Gorzej, gdy jest ich zbyt wiele i każdy ciągnie w inną stronę.

Radość byków sięgała już nawet ponad 2 proc., mierząc ją skalą wzrostu wartości WIG20. Ale nietrwała zbyt długo w takim natężeniu. Dziegciu do tego miodu dorzucili koledzy zza oceanu i skończyło się przeciętnie. Miedziowa gwiazda po fixingu zaświeciła z mocą zaledwie 0,56 proc. większą, niż po wczorajszym. Ale po drodze atrakcji było co
niemiara. WIG20 zyskał ostatecznie 0,66 proc. i raczej nie zatarł wczorajszego kiepskiego wrażenia. WIG wzrósł 0 0,87 proc. Znów lepiej poradziły sobie wskaźniki małych i średnich firm. mWIG40 zyskał 1,4 proc., a sWIG80 prawie 1 proc. Obroty wciąż „niewakacyjne". Dziś wyniosły 1,4 mld zł.

Giełdy zagraniczne

Z dużej chmury mały deszcz – tak można by określić to, co działo się podczas wczorajszej sesji za oceanem. Szkoda tylko, że zdążył nieźle zmoczyć naszych inwestorów. Po dość mocnych spadkach w pierwszej fazie sesji na Wall Street, końcówka była już znacznie bardziej optymistyczna. S&P500 stracił zaledwie 0,29 proc. i zdołał utrzymać się 2 punkty nad poziomem 1000 pkt. Dow Jones zniżkował nieco mocniej, ale 0,4 proc to żadna tragedia. Najbardziej ucierpiał Nasdaq, który zakończył dzień na poziomie o 0,9 proc. niższym, niż we wtorek. O poziomie 2000 pkt. zdobytym niedawno z niemałym trudem, znów musiał zapomnieć.

Azja amerykańskiego deszczu się nie przestraszyła i na głównych rynkach, poza Szanghajem i Bombajem, przeważały wzrosty. Nikkei wzrósł aż o 1,35 proc., jednak w ciągu dwóch poprzednich sesji sporo stracił, więc na razie wygląda to tylko jak odreagowanie. Na pozostałych parkietach zwyżki były o wiele skromniejsze i indeksy zyskiwały po 0,3-0,8 proc. Wskaźnik giełdy w Indiach zniżkował o około 0,3 proc., ale od kilku dni zachowuje się dość stabilnie i nie wykonuje większych ruchów. Z kolei w Szanghaju sytuacja dość zmienna. Od czasu, gdy na początku tygodnia potężne tąpnięcie z 29 lipca zostało z nawiązką zniwelowane, od środy znów indeks zniżkuje, dziś o 1,5 proc.
W trakcie sesji spadek był znacznie głębszy, jednak w końcówce jego skalę udało się nieco ograniczyć. Ostatnia część sesji była jednak bardzo nerwowa. W ciągu ostatnich kilku dni obraz wykresu indeksu Shanghai B-Share bardzo się „popsuł".

Europa także zaczęła dzień optymistycznie, niezrażona wczorajszym amerykańskim ostrzeżeniem zza oceanu o możliwości wystąpienia większej korekty. Paryski CAC40 zwyżkował o 0,8 proc., DAX zyskiwał prawie tyle samo, a londyński FTSE rósł o 0,7 proc. Skala wzrostów szybko się powiększyła do około 1 proc. Parkiety naszego regionu od tego „standardu" raczej nie odbiegały, poza Pragą i Rygą, gdzie indeksy rosły po 2 proc. i Warszawą z WIG20 na minusie sięgającym około 0,5 proc. Koniec dnia znów przyniósł wątpliwości i zredukował wzrosty do rozmiarów całkiem symbolicznych. Spośród największych parkietów tylko FTSE brylował 1 proc. zwyżką.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Waluty

Wczoraj wieczorem, gdy wydawało się, że korekta na amerykańskim parkiecie jest nieuchronna, dolar znów próbował swoich sztuczek. Przez większą część dnia trzymał się karnie w okolicach poziomu 1,44 dolara za euro. Gdy tylko indeksy na Wall Street zaczęły mocniej zniżkować, podążył zdecydowanie w kierunku 1,435 dolara za euro. Gdy się
zorientował, że z kacami nie jest tak źle i niewiele już wskóra, wrócił tam, gdzie wczoraj było jego miejsce, czyli na 1,44. Za karę euro pogroziło mu przez moment dotarciem do poziomu niemal 1,444 dolara. Dziś rano większych zmian nie było. Złoty zaczął dzień od niewielkiego osłabienia. Dolar zdrożał o 1 grosz i kosztował 2,86 zł, cena euro wahała się od 4,1 do 4,12 zł, a franka można było kupić po 2,67-2,69 zł.

Równowagę między euro a dolarem znów starała się zakłócić amerykańska giełda. Spadki indeksów oczywiście wzmocniły dolara. Ale za bardzo nie podskoczył. Za to złoty został ukarany mandatem wynoszącym 3 grosze na jednym „zielonym" w porównaniu do środy. Jak na tak szybką jazdę z poprzednich dni, to niezbyt bolesne. Dolar około 16.00 wyceniany był na 2,88 zł. Euro także zdrożało o 3 grosze i trzeba było za nie płacić 4,14 zł. Stosukowo najmniej w porównaniu do środowego wieczora przybrał na cenie frank. Tuż po godzinie 16.00 trzeba było za niego płacić 2,7 zł, o grosz więcej.

Podsumowanie

Rosnąca zmienność na rynkach giełdowych to dla jednych możliwość solidnego zarobku, ale i rosnące ryzyko poniesienia strat. W ciągu trwającej prawie pół roku minihossy, spora część inwestorów o ryzyku już zdążyła zapomnieć. Ale ono jest i wydaje się być coraz większe. Akcje, jednostki funduszy, ceny surowców być może nie urosły w tym czasie do nieba, ale nieboskłon znacznie się przybliżył, a apetyty na zyski są coraz większe. Trzeba jednak pamiętać, że na giełdzie od zysków o wiele ważniejsza jest ochrona kapitału.

Roman Przasnyski, Główny Analityk Gold Finance

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roman Przasnyski, Główny Analityk Gold Finance

Polecane