Giełdy w Azji spadkami pożegnały fatalny tydzień

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 14-06-2002, 09:49

To był najgorszy tydzień dla japońskiej giełdy od dziewięciu miesięcy. Niewiele lepiej było na pozostałych parkietach kontynentu, gdzie przecenie przewodzili eksporterzy po spadku sprzedaży detalicznej w USA.

Majowe dane znowu wywołały obawy o zyski azjatyckich spółek ze sprzedaży towarów do największej gospodarki świata. Sony, które do USA eksportuje przede wszystkim konsolę PlayStation, straciło ponad 2 proc. ze swej wyceny. Słabi byli także producenci infrastruktury sieciowej po obniżeniu prognoz sprzedaży przez Lucent Technologies. Spadły kursy Furukawa Electric i Fujitsu.

Do spadku indeksu Hang Seng do najniższego poziomu od dwóch miesięcy przyczyniły się także spółki opierające się na przychodach z USA. Bank HSBC, który ma 430 oddziałów w USA, stracił 1,5 proc., a jeszcze mocniej przeceniono Li&Fung, który dostarcza amerykańskim spółkom azjatyckie ubrania. Potaniały też telekomy, bo chiński rząd może zażądać od nich przekazywania części dochodów na rozwój biedniejszych prowincji.

Stosunkowo dobre nastroje panowały na Tajwanie. Spadek indeksu uniemożliwiły banki, z których najlepszy był CTB Financial. Prasa doniosła, że chce on przejąć Cosmos Bank Taiwan.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełdy w Azji spadkami pożegnały fatalny tydzień