Giełdy: W październiku kontynuowano wyprzedaż

Piotr Kuczyński
28-11-2008, 00:00

Piotr Kuczyński

główny analityk Xelion. Doradcy Finansowi

Mimo przyjęcia przez rządy wielu krajów: USA, Unii Europejskiej i Azji programów pomocy sektorowi finansowemu w drugiej połowie października, na giełdach kontynuowano wyprzedaż. Zapowiedzi recesji w Wielkiej Brytanii i kłopoty Węgier nakładały się na obawy inwestorów amerykańskich i potęgowały strach przed nadchodzącą globalną recesją. Dochodziło do tego ostrzeżenie Chin, które obawiają się o prognozy wzrostu gospodarki swojego kraju i całego świata. Nawet duży spadek stawek LIBOR już nie pomagał, co potęgowało strach inwestorów. Szkodziły też w większości słabe raporty kwartalne i prognozy amerykańskich spółek. Inwestorzy na całym świecie wycofywali pieniądze zmuszając fundusze do niechcianej sprzedaży zawartości portfeli. Dlatego taniało wszystko: miedź, złoto, ropa… Wycofywane z procesu carry trade pieniądze wracały do miejsca skąd wyszły, wzmacniając jena i dolara.

Graczy zaniepokoił profesor Nouriel Roubini, który już w 2006 roku przewidział rozwój sytuacji, a ostatnio też się nie mylił w prognozowaniu kolejnych etapów kryzysu. Powiedział on, że USA czeka dwa lata recesji, podczas których indeks SP 500 spadnie o 30 proc. Na domiar złego Charles Bean, zastępca szefa Banku Anglii, uznał, że "to prawdopodobnie największy finansowy kryzys w historii ludzkości". Jeśli Roubini ma rację (na razie wydaje się, że tak), to ja byłbym bardziej odważny i zapowiedział spadek SP 500 w ciągu dwóch lat w okolice 400 pkt. Oczywiście byłby to spadek z większymi korektami.

Sytuacja zmieniła się w końcu października. Wtedy Fed nie zawiódł tych analityków, którzy oczekiwali agresywnego cięcia stóp. Zostały obniżone z 1,5 proc. do 1,0 proc., czyli do poziomu, do którego obniżono je w czerwcu 2003 r. po pęknięciu bańki internetowej. Nie wydaje mi się prawdopodobne, żeby gospodarce dużą różnicę robiło to, czy stopy wynoszą 1,5 czy 1,0 proc. Za to pieniądze znowu mogą z czasem stać się bardzo tanie, co będzie sprzyjało nadmuchaniu kolejnych baniek spekulacyjnych. Śladem Fed poszły Chiny (trzecia obniżka w ciągu 2 miesięcy), podobny ruch zrobił Tajwan i Hong Kong i Japonia. Poza tym Fed zapewnił Brazylii, Meksykowi, Południowej Korei i Singapurowi wymianę ich walut na dolary (tzw. swapy walutowe). To wszystko zrodziło chęć do podejmowania ryzyka miejscami przeradzającą się w euforię.

Wszelkie opinie i oceny zawarte w niniejszych dokumentach wyrażają indywidualne opinie osób go sporządzających w dniu jego publikacji i nie mogą być interpretowane jako podstawa do podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących inwestycji dokonywanych przez czytelnika. Xelion. Doradcy Finansowi Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie niniejszego opracowania i zawartych w nim opinii autora.

Hity inwestycyjne (15.10-14.11)

1

Mediatel: 25,3%

Branża telekomunikacyjna uchodzi wśród inwestorów za jedną z najbardziej defensywnych. Akcje jej przedstawicieli giełdowych tracą w bessie zwykle najmniej. Tę regułę potwierdza Mediatel, który niedawno pochwalił się wynikami kwartalnymi.

2

Energomontaż Południe: 21,0%

Jesienne straty odrabia też kurs spółki budowlanej. Pomogła nie tylko poprawa nastrojów na całym rynku, pozytywna rekomendacja analityków Domu Maklerskiego PKO BP ("kupuj"), ale także obiecujące wyniki finansowe. W III kwartale firma skokowo zwiększyła skonsolidowane przychody. Straty sprzed roku zamieniła zaś na milionowe zyski.

3

Mieszko: 20,2%

Kurs producenta słodyczy w błyskawiczny sposób odrabia straty poniesione w bessie. Duża w tym zasługa spółki, która nie odczuwa na razie żadnego spowolnienia gospodarczego. Potwierdzają to jej wyniki finansowe III kwartału. Zwiększyły się przychody, zyski operacyjne i netto. Te ostatnie wzrosły przez rok o 208 proc.!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Kuczyński

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / / Giełdy: W październiku kontynuowano wyprzedaż