Gigantyczne odszkodowanie od Johnson & Johnson

opublikowano: 13-07-2018, 09:37

Koncern Johnson & Johnson został zobowiązany do zapłaty 4,7 mld USD odszkodowania 22 kobietom, które pozwały amerykańską firmę twierdząc, że jej produkty zawierające talk kosmetyczny spowodowały u nich rozwój raka jajnika, donosi serwis BBC.

Ława przysięgłych sądu w Saint Louis w stanie Missouri przyznała wstępnie 550 mln USD odszkodowania i dodatkowe 4,12 mld USD za straty moralne.

Johnson & Johnson
Zobacz więcej

Johnson & Johnson fot. Bloomberg

Werdykt zapadł w momencie, gdy farmaceutyczny gigant walczy z około 9000 spraw sądowych, w tym dotyczących właśnie ferelnego, rakotwórczego pudru.

Amerykańska firma odnosząc się do werdyktu stwierdziła, że jest "głęboko rozczarowana" i planuje apelację.

Pozywające i ich rodziny w trakcie sześciotygodniowego procesu udowadniały, że po długotrwałym użyciu pudru, zasypki  dla niemowląt i innych produktów zawierających talk doszło do rozwinięcia się u nich nowotworu jajnika.

Firma zaprzeczyła, by jej produkty zawierały azbest i utrzymywała, że nie powodują raka.

Zasądzona kwota jest najwyższą jaką J&J musi wypłacić w ramach sądowych batalii dotyczących produktów z talkiem podejrzanym o wywołanie nowotworów. Poprzednie orzeczenie z 2017 r. wydane przez sąd w Kalifornii przyznało odszkodowanie w wysokości 417 mln USD kobiecie, która również udowadniała szkodliwy wpływ używania pudru dla niemowląt. Później jednak sędzia uchylił ten wyrok.

BBC, podkreśla, że kary są często redukowane przez sędziego procesowego lub w postępowaniu odwoławczym, a J & J udało się unieważnić kilka orzeczeń jury, niektóre z nich z przyczyn technicznych.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, BBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Gigantyczne odszkodowanie od Johnson & Johnson