Czytasz dzięki

Globalne rynki skupiają uwagę na decyzjach banków centralnych

  • PAP
opublikowano: 19-09-2019, 09:52

Globalne rynki skupiają w czwartek swoją uwagę na decyzjach banków centralnych. Giełdy w Europie notują przeważnie nieduże zwyżki indeksów, podają maklerzy.

Benchmarkowy wskaźnik Stoxx Europe 600 zyskuje 0,2 proc. Najmocniej zyskuje sektor bankowy - indeks banków rośnie o 1,1 proc. najsłabiej radzą sobie firmy wydobywcze - wskaźnik dla spółek surowcowych spada o 0,6 proc.

W czwartek bank centralny Japonii (BoJ) utrzymał ujemne stopy procentowe. BoJ utrzymał też bez zmian swój forward guidance dla stóp procentowych.

Bank Japonii utrzymał stopę procentową na poziomie -0,1 proc. Bank utrzymał również bez zmian inny benchmark - target rentowności 10-letnich JGB - na poziomie ok. 0,0 proc.

Gubernator banku Haruhiko Kuroda zapowiedział po posiedzeniu BoJ, że Bank Japonii dokładnie przyjrzy się cenom i gospodarce na kolejnym spotkaniu BoJ w październiku.

Kuroda wskazał na konieczność zwrócenia większej uwagi na ryzyko związane ze wzrostem cen. Zapowiedział, że nie zawaha się zastosować łagodzenia polityki monetarnej, jeśli będzie ryzyko związane z tempem wzrostu cen.

Gubernator Banku Japonii powiedział, że BoJ ma pole do dalszego łagodzenia polityki pieniężnej. Wskazał na rosnące ryzyko pogorszenia koniunktury gospodarczej za granicą i na to, że nie ma jeszcze oznak ożywienia w światowej gospodarce.

Kuroda podał, że BoJ nie pozwoli na spadek rentowności obligacji rządowych przez dłuższy czas.

Z kolei bank centralny Szwajcarii również pozostawił stopy procentowe bez zmian. Benchmarkowa stopa polityki monetarnej SNB i stopa depozytowa wynosi minus 0,75 proc.

Bank podał, że dostosowuje podstawę do obliczania ujemnych odsetek od depozytów terminowych.

SNB zapewnił, że pozostanie aktywny na rynku finansowym, jeśli będzie taka konieczność. Wskazał, że frank jest nadal wysoko wyceniany.

Stopy procentowe obniżył w czwartek bank centralny Indonezji - benchmarkowa 7-dniowa odwrócona stopa repo została obniżona do 5,25 proc. z 5,50 proc.

W czwartek swoje decyzje w sprawie polityki monetarnej podadzą jeszcze m.in. banki centralne w Wielkiej Brytanii i na Tajwanie.

W czwartek na rynku walutowym japoński jen jest wyceniany po 107,91 za 1 USD, wyżej o 0,5 proc. Chiński juan jest po 7,1014 za dolara - w dół o 0,3 proc., a euro jest kupowane po 1,1039 USD, bez zmian.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 1,78 proc.

Ropa na NYMEX drożeje o 0,45 proc. do 58,37 USD/b.

Złoto jest na poziomie 1.495,42 USD za uncję.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane