Główny ekonomista UBS: Fed zacznie obniżać stopy latem tego roku

opublikowano: 11-01-2023, 14:52
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Arend Kapteyn, główny ekonomista UBS twierdzi, że Fed zacznie obniżać stopy procentowe w lipcu, po spadku jego preferowanego wskaźnika inflacji, informuje Bloomberg.

- Uważamy, że obniżą stopy w tym roku. Pierwsza obniżka będzie w lipcu – powiedział Kapteyn w wywiadzie dla telewizji Bloomberg.

Główny ekonomista UBS przyznał, że przedstawiciele banku centralnego USA sygnalizowali aby nie spodziewać się obniżek stóp już w tym roku.

- Różnica między Fed a nami jest taka, że oni uważają iż zakończymy rok inflacją bazową cen konsumpcji (PCE) wynoszącą 3,5 proc. Według nas będzie to 2,1 proc. To pokaźna różnica i oczywiście, gdyby Fed przyjął naszą prognozę, to jego reakcja byłaby całkiem inna – powiedział Kapteyn.

Inflacja spada w ostatnich miesiącach w USA. W czwartek podana zostanie jej wielkość w grudniu. Rynek oczekuje spadku do 6,5 proc. w ujęciu rocznym z 7,1 proc. w listopadzie. Raport o inflacji cen konsumpcji (PCE) przedstawiony zostanie dopiero 28 stycznia. W listopadzie wynosiła 5,5 proc. i była najniższa od ostatnich miesięcy 2021 roku.

Kapteyn uważa, że Fed będzie realizował w pełni akomodacyjną politykę monetarną w pierwszych miesiącach 2024 roku kiedy stopa bezrobocia wzrośnie w USA do 5,5 proc. Wówczas bank centralny USA sprowadzi główną stopę do 1,25 proc., uważa główny ekonomista UBS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane