Goldman Sachs podwyższył prognozę cen ropy w 2020 roku

opublikowano: 09-12-2019, 06:36

Goldman Sachs spodziewa się wyższych cen ropy z powodu niedawnych ustaleń państw OPEC i sojuszników kartelu dotyczących podaży surowca.

Analitycy amerykańskiego banku podwyższyli prognozę ceny spot ropy Brent w 2020 roku z 60 USD do 63 USD. Długoterminową utrzymali na poziomie 55 USD.

Prognozę ceny spot ropy WTI ustalili na 58,50 USD, a długoterminową na 50 USD.

Goldman Sachs tłumaczy zmianę prognozy większym niż oczekiwał cięciem podaży ustalonym w ubiegłym tygodniu w Wiedniu przez OPEC i jego sojuszników. Bank uważa, że OPEC+, jak nazywany jest szeroki sojusz producentów ropy, zmieni strategię i będzie zarządzał krótkoterminowymi, rzeczywistymi nierównowagami na rynku, a nie będzie jak dotąd próbował korygować spodziewanych długoterminowych nierównowag poprzez otwarte zobowiązania. W związku z tym Goldman Sachs spodziewa się nierównowagi podaży z popytem większej o 300 tys. baryłek dziennie niż wcześniej zakładano. Analitycy banku zastrzegają, że nie można wykluczyć iż tacy członkowie OPEC+ jak Irak, Nigeria czy Rosja nadal nie będą stosować się do ustaleń.  

Goldman Sachs podtrzymał prognozę wydobycia w 2020 roku ropy w USA ze złóż łupkowych na poziomie 600 tys. baryłek dziennie. Tłumaczy to słabymi wynikami finansowymi producentów, ich nadmiernym lewarowaniem i możliwością znacznego wzrostu kosztu kapitału spowodowanym większym naciskiem na ochronę klimatu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy