Goldman Sachs podwyższył prognozy cen zbóż

opublikowano: 08-03-2022, 16:04

Goldman Sachs spodziewa się jeszcze wyższych niż obecnie cen zbóż w związku z największym szokiem na rynku od lat 70. XX wieku, informuje Bloomberg.

Amerykański bank wskazuje, że brak dostaw z Ukrainy i sankcje nałożone na Rosję, a także zakłócenia transportu morskiego, wzrost kosztów produkcji oraz obawy o nowy siew na Ukrainie prowadzą rynek zbóż w kierunku największego szoku od lat 70. XX wieku, kiedy ceny poszły gwałtownie w górę po tym jak okazało się, że ZSRR zawarł transakcję wyczerpującą niemal całe zapasy pszenicy w USA.

Goldman Sachs obecnie oczekuje wzrostu ceny kukurydzy do 7,75 USD za buszel do lata tego roku. Cena soi ma sięgnąć 17,5 USD, a pszenicy 12,5 USD.

Analitycy banku radzą aby nie liczyć, że USA będą zaspokajać rosnący globalny popyt na zboża. Zwracają uwagę, że amerykańscy farmerzy mają niewielkie możliwości zwiększenia produkcji, która jest już bliska rekordu. Dodatkowo nawozy są zbyt drogie aby zapewnić łatwe rozwiązanie kwestii zwiększenia plonów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane