Goldman Sachs: szokująca spekulacja w Chinach

opublikowano: 26-04-2016, 09:26

Goldman Sachs jest zaniepokojony wzrostem spekulacji kontraktami na rudę żelaza w Chinach. Alarmuje, że zdarza się iż dzienny wolumen przekracza roczny import.

Wzrost handlu kontraktami futures w Chinach, które są największym importerem rudy żelaza, jest najbardziej niepokojącym Goldman Sachs czynnikiem, który wywindował jej ceny. Na giełdzie Dalian Commodity Exchange wolumen handlowanej rudy jest nawet 400 proc. wyższy niż rok temu.

Notowania rudy żelaza na giełdzie Dalian od początku roku

- W ubiegłym miesiącu były dwa dni, kiedy wolumen w kontraktach futures był większy niż roczny import rudy żelaza w całym 2015 roku (950 mln ton) – wskazują analitycy Goldman Sachs. 

Aby zmniejszyć skalę handlu giełda w Dalian ogłosiła zwiększenie kosztów transakcji kontraktami na rudę żelaza, a także zwiększyła wymogi dotyczące kupowania ich na kredyt.

Ruda żelaza w kontraktach handlowanych na giełdzie Dalian zdrożała w tym roku o 42 proc., a tylko w ubiegłym tygodniu o 16 proc. Po podwojeniu kosztów transakcji we wtorek cena spadała o prawie 4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane