Górnicy czekają na wiceministra Kowalczyka

GRA
opublikowano: 24-09-2015, 13:39

Zarząd Kompanii Węglowej rozmawiał dziś rano w Katowicach ze związkami zawodowymi. Ci zażądali spotkania z ministrem. Na 17:00 jedzie do nich wiceminister Wojciech Kowalczyk.

Krzysztof Sędzikowski, prezes KW, przedstawił związkom decyzję ministerstwa skarbu w sprawie programu naprawczego. Zakłada ona, że uzgodniony wcześniej termin powstania tzw. Nowej KW do 30 września nie zostanie dotrzymany.

Forum

- NKW powstanie w kształcie kapitałowym, który nie będzie zakwestionowany przez Komisję Europejską – głosi komunikat, odnoszący się do kwestii zatwierdzania przez KE pomocy publicznej.

Związkowcy uznali, że o tych decyzjach powinno rozmawiać z nimi ministerstwo. Na jutro do Warszawy zaprosił ich minister Andrzej Czerwiński, a na godz. 17:00 jedzie do nich do Katowic wiceminister Wojciech Kowalczyk.

Związkowcy są też zaniepokojeni kwestią wypłat za wrzesień, która KW powinna przelać do 10 października.

- Zarząd powiedział jedynie, ze dołoży starań, aby zostały wypłacone. Mamy o to poważne obawy – mówi Dariusz Potyrała, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.

W poniedziałek odbędzie się międzyzwiązkowy sztab protestacyjno-strajkowy, na którym górnicy zadecydują m.in. o gotowości strajkowej od 1 października.

- Nie dostrzegam w działaniach rządu żadnego przemyślanego scenariusza – mówi Dariusz Potyrała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane