Gospodarka Malezji skurczyła się mniej niż oczekiwano

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 13-11-2020, 09:36

Trzeci kwartał 2020 r. choć stał w przypadku malezyjskiej gospodarki pod znakiem spadku PKB, jednak skurcz gospodarki okazał się mniejszy niż się obawiano, informuje Reuters.

Kurious CC0 Public Domain, via Pixaby
Kurious CC0 Public Domain, via Pixaby

Dane Bank Negara Malaysia (BNM) wskazały, że PKB zmniejszył się o 2,7 proc. w okresie lipiec-wrzesień 2020 r. Tymczasem mediana prognoz zakładała spadek rzędu 3,2 proc. Oznacz to też znaczącą poprawę względem wyniku za II kwartał, kiedy to gospodarka tego południowoazjatyckiego kraju mierzyła się z 17,1-proc. załamaniem będącym następstwem kryzysu wywołanego pandemią kornawirusa. Był to pierwszy ujemny wynik PKB od globalnego kryzysu finansowego z 2009 r.

Według BNM, poprawa była możliwa dzięki ożywieniu działalności biznesowej i zatrudnienia dotyczących większości sektorów.

Konsumpcja prywatna co prawda nadal spadała, ale tempo wyhamowane zostało do 2,6 proc. z 5,6 proc. kwartał wcześniej. Z kolei eksport zwiększył się o 4,4 proc. po spadku o 15,1 proc. w II kwartale. Natomiast produkcja podskoczyła o 3,3 proc. Kwartał wcześniej tąpnęła o 18,3 proc.

BNM zweryfikował w górę swoją prognozę wzrostu PKB na 2021 r. z 6,75 do 7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane