Gospodarka odzyskała dawną formę

  • Jacek Kowalczyk
31-01-2014, 00:00

PKB Polski rośnie już o prawie 3 proc. rocznie. Nasze firmy kolejny raz pokazały, że szybko wychodzą z kryzysów.

GUS od kilku miesięcy jest posłańcem niemal samych dobrych wiadomości. Tym razem poinformował, że w 2013 r. gospodarka urosła realnie o 1,6 proc. Choć nie podano dotychczas danych za czwarty kwartał, ekonomiści szacują na podstawie wyników całorocznych, że wzrost gospodarczy sięgnął prawdopodobnie 2,8 proc. To znakomity wynik. Jeszcze kwartał wcześniej PKB rosło o 1,9 proc. rocznie, a pół roku temu o 0,8 proc.

— Druga połowa roku przyniosła gwałtowne i bardzo zaskakująceodbicie koniunktury. Polska jest dziś jasnym punktem wśród gospodarek wschodzących świata — mówi William Jackson, ekonomista Capital Economics. Pozytywną niespodzianką jest nie tylko to, w jakim tempie rozwija się polska gospodarka, ale też to, w jaki sposób to robi. Nie ciągnie nas już tylko jeden koń — eksport.

— W IV kw. prawdopodobnie przyspieszyły wszystkie trzy najważniejsze składowe PKB: popyt zagraniczny, konsumpcyjny i inwestycyjny — przekonuje Tomasz Kaczor, główny ekonomista BGK. Dane GUS sugerują, że roczna dynamika konsumpcji i inwestycji w IV kw. podwoiła się wobec III kw. Według BOŚ, konsumpcja przyspieszyła z 1 do 2,1 proc., a inwestycje z 0,6 do 1,2 proc.

— Szczególnie cieszy silny wzrost konsumpcji, bo to najważniejszy element polskiego PKB [stanowi 60 proc. — red.]. Prognozowaliśmy na czwarty kwartał dynamikę równą 1,5 proc. — mówi Aleksandra Świątkowska, ekonomistka BOŚ.

Przy wzroście PKB blisko 3 proc. polska gospodarka prawdopodobnie wróciła już do tzw. potencjału, czyli naturalnego dla siebie tempa rozwoju. Dlatego w kolejnych kwartałach trudno będzie jej dalej tak gwałtownie poprawiać wyniki. Pewne przyspieszenie jest jednak możliwe.

— Na koniec 2014 r. dynamika PKB solidnie przekraczać powinna 3 proc., a może nawet zbliżyć się do 4 proc. — twierdzi Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Gospodarka odzyskała dawną formę