Gospodarka strefy euro skurczyła się w pierwszym kwartale

ARŻ, Reuters
opublikowano: 30-04-2021, 12:17

Eurostat podał, że PKB w 19 krajach, w których obowiązuje euro, skurczył się o 0,6 proc. w ujęciu kwartalnym i 1,8 proc. w ujęciu rocznym, pisze Reuters.

To drugi z rzędu spadek PKB. W czwartym kwartale 2020 roku gospodarka krajów eurolandu skurczyła się o 0,7 proc. Ekonomiści ankietowani przez Reutera spodziewali się, że w okresie od marca do stycznia spadek wyniesie 0,8 proc. kwartał do kwartału i 2 proc. rok do roku.

Skurczenie się gospodarki strefy euro w pierwszym kwartale było spowodowane głównie 1,7-procentowym kwartalnym spadkiem w Niemczech. Zostało ono częściowo złagodzone przez 0,4-procentowy kwartalny wzrost w drugiej co do wielkości Francji.

Według szacunków Eurostatu, ceny konsumpcyjne w eurolandzie wzrosły w kwietniu o 0,6 proc. miesiąc do miesiąca i 1,6 proc. rok do roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane