Groclin rośnie w dobrym tempie

Zbigniew Kazimierczak
01-04-2004, 00:00

Producent tapicerki niebawem ogłosi efekty negocjacji z nowymi kontrahentami. Nie pozostaną one obojętne dla tegorocznych zysków.

Na początku kwietnia Inter Groclin Auto opublikuje prognozy finansowe na ten rok. Rynek dość długo czeka na te dane. Pierwotnie miały ujrzeć światło dzienne w styczniu, potem termin publikacji przesunięto na pierwszy kwartał.

— Opóźnienie spowodowane jest obecnie prowadzonymi rozmowami handlowymi, które mogą bezpośrednio wpłynąć na wartości prognoz — tłumaczy Zbigniew Drzymała, twórca, prezes i główny akcjonariusz wielkopolskiego przedsiębiorstwa.

Czas rozstrzygnięć

Specjaliści potwierdzają, że na zachodnioeuropejskim rynku motoryzacyjnym jest obecnie gorąco, kończą się bowiem negocjacje w sprawie wieloletnich kontraktów na dostawy podzespołów. W przypadku Groclinu apetyty również są spore. Nieoficjalne plotki mówią, że polska firma ma szanse zdobyć zamówienia dające jej nawet 400 mln zł przychodów w skali rocznej. To kwota zbliżona do sprzedaży osiągniętej w całym 2003 r. (473 mln zł). Ale Groclin potrafi pozytywnie zaskakiwać, tak jak w styczniu, kiedy to poinformował o podpisaniu wieloletnich umów o wartości 1,1 mld zł.

— Obecnie trwają negocjacje z naszymi potencjalnymi kontrahentami. Efekty i szczegóły tych rozmów wkrótce zostaną ogłoszone — mówi Zbigniew Drzymała.

Pozytywny bodziec

Jeszcze w tym kwartale Groclin rozpoczyna realizację pierwszego ze styczniowych kontraktów. Chodzi o sześcioletnie dostawy tapicerki do samochodu Smart Roadster, warte 460 mln zł. Jest więc pewne, że sprzedaż i zyski spółki będą rosły. Prezes zapowiada, że nowe prognozy okażą się pozytywnym bodźcem dla inwestorów.

— Będzie to pewnie wzrost dwucyfrowy — zdradza Zbigniew Drzymała.

To oznacza jednak, że tegoroczny zysk spółki powinien przekroczyć oczekiwania analityków DM BZ WBK, którzy w przygotowanej analizie oszacowali jego wartość na 39,1 mln zł. W 2003 r. Groclin zarobił na czysto 34,4 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Groclin rośnie w dobrym tempie