Gronicki: Będzie propozycja pozostawienia 7% VAT na żywność

30-11-2004, 17:15

Zmianami wysokości stawek podatku VAT zajmie się w najbliższym tygodniu Komitet Stały Rady Ministrów. W projekcie będzie propozycja pozostawienia preferencyjnej 7-procentowej stawki na żywność - poinformował na wtorkowej konferencji po posiedzeniu rządu minister finansów Mirosław Gronicki.

"Będzie propozycja zniesienia preferencyjnych stawek VAT. Będzie propozycja pozostawienia preferencyjnej stawki na żywność. Pozostałe usługi powinny być objęte stawką podstawową, niższą niż obecnie. Na razie nie ma jeszcze konkretnej propozycji, o ile miałaby być obniżona stawka podstawowa" - powiedział Gronicki.

"Podstawowa zasada będzie polegała na tym, że zostanie preferencyjna stawka na żywność (7 proc.), natomiast Ministerstwo Finansów chce, aby pozostałe towary i usługi były opodatkowane podstawową stawką, niższą niż 22 procent" - powiedział minister. "Jaką, o tym zadecyduje rząd" - dodał.

Pytany o skutki budżetowe przygotowywanych zmian, Gronicki zaznaczył, że "skutki budżetowe muszą być neutralne".

Obecnie stawka podstawowa wynosi 22 proc. Jest też kilka stawek preferencyjnych: 7 proc., 3 proc. oraz 0 proc.

W poniedziałek wicepremier Jerzy Hausner mówił, że w ciągu kilku tygodni rząd przedstawi projekt obniżenia podstawowej stawki podatku VAT z 22 do 19 proc.

Zdaniem Hausnera, stawka podstawowa VAT powinna wynosić 19 proc., ale - jak zaznaczył - "jeśli nie chcemy, żeby powstała ogromna wyrwa w budżecie musimy zdecydować się na wyeliminowanie stawki 0 i 3 proc. i pozostawienie 7-proc. stawki tylko na to, co niezbędne".

mmt/ mskr/ mgl/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gronicki: Będzie propozycja pozostawienia 7% VAT na żywność