Grupa Stalexport Autostrady z mniejszymi przychodami, ale większym zyskiem

  • PAP
opublikowano: 09-11-2020, 12:18

W trzech kwartałach br. ruch na autostradzie A4 między Katowicami a Krakowem był o ponad 19 proc. mniejszy niż rok wcześniej. W efekcie w podobnym stopniu zmalały przychody Grupy Stalexport Autostrady, której częścią jest spółka zarządzająca drogą. Jednocześnie Grupa zwiększyła zysk.

Autostrada A4
Autostrada A4
Andrzej Wawok

"Osiągnięto zysk netto na poziomie 88,1 mln zł, o około 88,2 proc. wyższym niż w trzech kwartałach 2019 r. Wzrost zysku netto w stosunku do roku 2019 związany jest przede wszystkim ze spadkiem o 53,6 proc. kosztów ogólnego zarządu, głównie w efekcie niższej kwoty płatności na rzecz Skarbu Państwa" - podała Grupa w poniedziałkowym komunikacie.

Koncesję na prowadzenie płatnego odcinka autostrady Katowice-Kraków ma należąca do Grupy Stalexport Autostrady spółka Stalexport Autostrada Małopolska (SAM), która część wypracowanych środków przekazuje Skarbowi Państwa. W trzech kwartałach tego roku z tego tytułu zapłacono łącznie 14,9 mln zł, wobec 88,8 mln zł w tym samym okresie rok wcześniej.

"Różnica w płatnościach na rzecz Skarbu Państwa jest wynikiem zarówno mniejszej podstawy wyliczenia tych płatności w okresie bieżącym, w konsekwencji wpływu koronawirusa na działalność Grupy, jak i zmiany momentu kalkulacji tych płatności z 31 marca oraz 30 września w latach ubiegłych na 30 czerwca oraz 31 grudnia w roku bieżącym" - podała Grupa, wyjaśniając przyczyny wzrostu zysku mimo blisko 20-procentowego spadku przychodów.

Od stycznia do września br., głównie z powodu ograniczeń związanych z pandemią, natężenie ruchu na autostradzie A4 Katowice-Kraków zmniejszyło się rok do roku o ok. 19,4 proc. i wyniosło średnio ok. 37,4 tys. pojazdów na dobę. Spadek odnotowano zarówno w przypadku samochodów osobowych (21,1 proc.), jak i ciężarowych (10,1 proc.). W efekcie przychody z tytułu poboru opłat za przejazd koncesyjnym odcinkiem autostrady wyniosły 212,8 mln zł i były o 19,2 proc. mniejsze niż rok wcześniej. Przychody całej Grupy Stalexport Autostrady wyniosły 215,8 mln zł.

Dane za trzy kwartały nie uwzględniają jeszcze skutków podwyżki opłat za przejazd autostradą Kraków-Katowice, która weszła w życie z początkiem października. Obecnie kierowcy aut osobowych płacą 12 zł na każdej bramce, wobec 10 zł przez ostatnie kilka lat. Stawki są niższe dla tych, którzy korzystają z płatności automatycznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane