Czytasz dzięki

Hammond: konieczne jest wprowadzenie podatku od usług cyfrowych

opublikowano: 01-10-2018, 16:24

Istnieje pilna potrzeba reformy sposobu opodatkowania dużych firm technologicznych, ostrzegł brytyjski kanclerz skarbu, Philip Hammond.

Google, Facebook, Apple i Amazon są krytykowane za płacenie jedynie skromnych kwot podatku w Wielkiej Brytanii przy generowanych gigantycznych przychodach ze sprzedaży.

Philip Hammond
Zobacz więcej

Philip Hammond fot. REUTERS_Ruben Sprich_Forum

Kanclerz powiedział, że potrzebne są międzynarodowe porozumienia, aby poradzić sobie z problemem, ale "czas rozmów dobiega końca". Dodał, że następnym krokiem będzie podatek od usług cyfrowych.

Tymczasem firmy technologiczne uważają, że stosują się do przepisów podatkowych, a przy tym mają obowiązek zapewnienia akcjonariuszom efektywności podatkowej.

OECD, która koordynuje politykę gospodarczą wśród bogatych narodów, próbuje poradzić sobie z tym problemem, ale walczy o osiągnięcie konsensusu wśród swoich 36 członków.

Komisja Europejska stara się również wypracować wspólną politykę i zaproponowała ogólnounijny podatek cyfrowy w wysokości 3 proc., ale spotkał się z oporem niektórych państw członkowskich.

Jeśli nie uda nam się osiągnąć porozumienia, Wielka Brytania pójdzie swoją drogą, z własnym podatkiem "Digital Services Tax" – stwierdził kanclerz.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, BBC

Polecane