Hausner: Tempo wzrostu gospodarczego przekroczy w 2005 roku 5 proc.

10-12-2004, 12:51

Wzrost PKB w przyszłym roku będzie powyżej 5 proc. - powiedział w piątek dziennikarzom w Gdańsku wicepremier Jerzy Hausner.

"Nie martwię się o 2005 rok, będzie powyżej 5 proc. (wzrostu PKB - PAP). Martwię się o to, co dalej, nie w tym znaczeniu, że widzę w tej chwili, że pojawi się kryzys i jakieś zagrożenia. Zastanawiam się, jak tę tendencję umocnić" - mówił Hausner.

Jego zdaniem, zrównoważony wzrost trzeba oprzeć o trzy elementy: eksport, inwestycje i popyt konsumpcyjny.

"W Polsce wzrost gospodarczy oparty jest głównie o eksport" - powiedział Hausner. Ocenił, że za mało dzisiaj znaczą inwestycje.

"Popyt konsumpcyjny, który jest pod kontrolą z punktu widzenia inflacji bardzo bezpieczny, powinien rosnąć szybciej. Nie chcę go wyzwalać sztucznymi metodami, np. aprobatą na to, żeby w górnictwie zyski wypłacać w postaci wynagrodzeń. Te zyski wypłacone górnikom natychmiast zmieniałyby popyt. Jestem w tej sprawie naciskany i odmawiam" - tłumaczył.

Zdaniem Hausnera, wzrost PKB na koniec tego roku wyniesie pomiędzy 5,5 a 5,7 proc., co oznacza, że czwarty kwartał będzie na poziomie nieco ponad 5 proc.

Hausner w piątek przez południem spotkał się w Gdańsku z władzami województwa pomorskiego. W Gdyni spotyka się z szefami urzędów pracy z Pomorza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Hausner: Tempo wzrostu gospodarczego przekroczy w 2005 roku 5 proc.