Hiszpania: wraz z pandemią nasilił się proceder nielegalnego zajmowania mieszkań

  • PAP
opublikowano: 24-01-2022, 20:46

W ciągu pandemii Covid-19 liczba zajmowanych w Hiszpanii nielegalnie mieszkań wzrosła o kilkadziesiąt procent. Największy wzrost tego procederu, jak przekazują w poniedziałek media, notowany jest w popularnym wśród turystów regionie Balearów.

Według agencji Europa Press wśród regionów Hiszpanii najbardziej doświadczonych zjawiskiem nielegalnego zajmowania mieszkań jest też aglomeracja Madrytu.

Europa Press przypomniała, że wraz z nasilającym się podczas pandemii procederem rząd wspólnoty autonomicznej Madrytu zapowiedział na początku 2022 r. uruchomienie infolinii dla właścicieli mieszkań opanowanych przez dzikich lokatorów.

Z szacunków MSW Hiszpanii, cytowanych w poniedziałek przez Europa Press, wynika, że w okresie styczeń-wrzesień 2021 r. liczba przypadków zajmowania mieszkań przez dzikich lokatorów wzrosła we wspólnocie autonomicznej Madrytu do 1282, czyli o 25 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2020 r.

Z kolei jak podał w poniedziałek stołeczny dziennik “La Razon”, regionem Hiszpanii o największej liczbie przypadków nielegalnego zajmowania mieszkań jest Katalonia. Znajdowało się tam w 2021 r. ponad 42 proc. wszystkich hiszpańskich mieszkań z dzikimi lokatorami.

Z policyjnych statystyk wynika, że pomiędzy 2020 r. a 2021 r. największy wzrost liczby mieszkań, zajmowanych nielegalnie wystąpił na terenie wspólnot autonomicznych Balearów, Murcji, a także Kastylii i Leonu - odpowiednio 73,9 proc., 69,5 proc. oraz 62,6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane